
Френска компания за минерали купува британски стартъп, а новото смесено дружество може да произвежда достатъчно литиев карбонат за задвижването на 500 000 електромобила годишно.
Базираната в Париж компания за добив на минерали Imerys обяви, че е придобила 80% от British Lithium - малка непублична компания, намерила начин да извлича литий от земните недра в Корнуол, Югозападна Англия.
Двете компании ще сформират смесено дружество за разработването на мина, добивът на литий от която, по техни изчисления, ще бъде достатъчен на по-късен етап за производството на 20 000 тона литиев карбонат, който пък може да бъде използван за батериите на половин милион електромобила, се казва в изявлението на Imerys.

Това ниво на производство се очаква да бъде достигнато “до края на десетилетието, задоволявайки приблизително две трети от очакваното търсене на батерии във Великобритания до 2030 г.,” посочват от компанията.
Това е важна година, тъй като през 2030 г. Обединеното кралство се очаква да забрани продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили, принуждавайки автопроизводителите да преминат към електромобили.
Забраната за продажба на хибридни автомобили се очаква да влезе в сила от 2035 г.
Новото съоръжение и вече съществуващото във Франция “биха направили Imerys най-големия интегриран производител на литий в Европа, допринасяйки с над 20% от обявения добив на суровината на Стария континент до 2030 г.,” казват от компанията.
Условията по сделката не бяха обявени. Инвестициите в проекта обаче се очаква да са на стойност над 660 млн. евро, според запознат източник.

Този ход е навременен и по друга причина – през следващата година ще влязат в сила по-строги “правила за произход” съгласно търговското споразумение след брекзит.
Те ще изискват 45% от стойността на електромобилите, търгувани между Великобритания и ЕС, да идват от един от двата региона, за да се избягват скъпите мита.
Миналия месец Stellantis, която притежава марки, като Peugeot и Fiat, предупреди, че автомобилните заводи във Великобритания и хиляди работни места са изложени на риск, ако правителството не предоговори условията по търговското споразумение след брекзит.
Новата мина може също така да облекчи опасенията относно бъдещето на автомобилното производство във Великобритания, засилени от фалита на местния стартъп за батерии Britishvolt.
Експерти от индустрията казват, че има спешна нужда за привличането на повече производители на батерии в страната.

След като новото съоръжение заработи, то вероятно ще осигури сериозен икономически импулс на Корнуол - крайбрежния английски окръг, който беше световен миннодобивен център до края на 19-и век. Районът остава богат на природни ресурси.
Смята се, че разработваното там находище от литий ще бъде най-голямото в страната, според Imerys.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg