
Потребителите имат право да размислят и да върнат до 14 дни закупени през интернет стоки, дори да са втора употреба.
Макар да не са нови, продуктите имат и законова гаранция до 2 години, която покрива проявяването на скрити дефекти, за които може да се приеме, че са съществували към момента на продажбата.
Това каза в ефира на телевизия Euronews Bulgaria основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова по повод скорошно изследване на Европейската комисия на тази тема.
Руменова обясни, че Европейската комисия провежда ежегодно това проучване на различна тема, като в него участват националните контролни органи на държавите членки.
Целта е да се установи има ли нарушения на европейското потребителско законодателство – от правото на информация до различен тип нелоялни практики.
„При 52% от проверените над 350 онлайн търговци са установени нарушения. 40% от продавачите не са информирали правилно клиентите за правото си да се откажат от договори в рамките на 14 дни. Около 45% от магазините не са предоставили ясна информация за процедурата за връщане на дефектни стоки в срок до две години от закупуването, 57% не спазват задължението за предоставяне на минимална едногодишна* гаранция дори за стоки втора употреба. Става дума за най-често пазаруваните стоки, сред които облекла, електронно и спортно оборудване, градински консумативи, книги, играчки, мебели и други.“

Руменова съобщи още, че в България са проверени девет сайта, но в доклада на Комисията за защита на потребителите няма информация дали и какви нарушения евентуално са установени. Тези данни обаче са част от общата статистика.
„Една част от хората, които пазаруват стоки „втора употреба“, са с по-лошо икономическо положение и в някаква степен могат да бъдат обособени в „уязвима група потребители“. Това да нарушаваш потребителските права на такива хора – да не предоставяш задължителната по закон информация или да ги подвеждаш с неверни данни, не само нарушава закона, но е и кощунство.“
Разбира се, стоки втора употреба се пазаруват и от екологично ориентирани хора, които си дават сметка, че така участват в усилията за опадване на околната среда.
Друга част от проучването е свързана именно с еко темата. Резултатите в това направление сочат, че 20% от проверените електронни магазини не са предоставили достатъчно обосновани доказателства за твърденията си за „екологосъобразност“, а 28% са предоставили невярна или подвеждаща информация за ползите за околната среда.
* Съгласно директивата за гаранционната отговорност, минималният срок за рекламация е до 1 година, но някои държави, като България, са възприели той да бъде две години.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 3 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 4 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg