
Изследванията в разширяващата се област на космическата медицина установяват много начини, по който средата на микрогравитация и други фактори могат да влияят на човешкото тяло по време на космически мисии. Ново изследване дава своя принос като показва, че вероятността астронавтите да получават главоболие в космоса е по-голяма, отколкото се смяташе преди.
В проучването са участвали 24 астронавти от САЩ, Европа и Япония, които са били на борда на Международната космическа станция (МКС) за периода от до 26 седмици. Всичките те, без двама, са споделили, че са получавали главоболие в космоса, като делът им е по-голям, отколкото изследователите са очаквали. Някои от главоболията са наподобявали мигрена, а други - главоболие от напрежение, като са спохождали астронавтите не само в първите няколко седмици, когато тялото още се адаптира към микрогравитацията, но и на по-късен етап.
Главоболията в ранния етап на престоя на астронавтите в космоса често са били като мигрена, докато тези на по-късен етап са били повече като от напрежение, установява изследването.
"Нашата хипотеза е, че участват различни механизми при по-ранните и по-късните главоболия," казва неврологът Рон ван Остерхаут от Zaans Medical Center, основен автор на изследването.

"През първата седмица тялото трябва да се приспособи към липсата на гравитация, като това е известно като синдром на космическата адаптация. Този феномен е сходен с неразположението по време на пътуване и може да причини гадене, повръщане, замаяност и главоболия," казва ван Острехаут. "Главоболията на по-късен етап от престоя на астронавтите в космоса могат да бъдат в резултат на вътрешночерепно налагяне. Поради микрогравитацията, в горната част на тялото и в главата се събират повече течности, което води до по-високо налягане в мозъка."
Мигрените, които хората получават на Земята, често са пулсиращи главоболия, които продължава между четири и седем часа, придружени със симптоми като гадене, повръщане и свръхчувствителност към светлина и звук, казва ван Остерхаут. Тензионните главоболия на Земята обикновено включват по-тъпа болка в цялата глава без тези останали симптоми, допълва той.
Астронавтите - 23-ма мъже и една жена на средна възраст около 47 г., са били на Борда на МКС за мисии, които са се провеждали в периода ноември 2011 – юни 2018 г. За този период е докладвано за 378 главоболия от страна на 22-ма от 24-те астронавти при прекарани 3 596 дни в орбита. Никой от астронавтите не се е оплакал от главоболие в първите три месеца след завръщането си на Земята.
Тринадесет от астронавтите са били от НАСА, шестима от Европейската космическа агенция, двама от Японската космическа агенция и един от Канадската космическа агенция. Нито един от тях не е бил диагностициран с мигрена преди космическите мисии и никой не е имал проблеми с хронични главоболия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg