
Мъртви ли са NFT-тата?
Съдейки по проведено наскоро проучване, което разглежда цените на хиляди колекции от незаменими токени (NFT), отговорът изглежда е "да."
Доклад на dappGambl установява, че 95% незаменимите токени на практика нямат никаква стойност. Пазарната капитализация на 69 795 от общо 73 257 NFT колекции е нула етери, според данни на NFT Scan и CoinMarketCap.
По техни оценки, близо 23 милиона души притежават активи, които нямат никаква стойност.
"Тази обезсърчаваща реалност би трябвало да послужи като отрезвяващ сблъсък с реалността с оглед на еуфорията, която заобикаляше NFT сферата," казват авторите на проучването.
"На фона на всички истории за токени с дигитално изкуство, които бяха продавани за милиони долари и за натрупани богатства от днес за утре, е лесно човек да пренебрегне факта, че пазарът е изпълнен с клопки и потенциални загуби."

NFT-тата са цифрови изображения на творби на изкуството или колекционерски артикули, свързани с даден блокчейн - обикновено етериум, като всеки от тях има уникален запис, който не може да бъде дублиран.
През 2021 и 2022 г. пазарът на NFT-та отчет огромен ръст, като на определен етап месечните обеми на търговия достигнаха 2.8 млрд. долара.
В този период популярни колекции, като Bored Apes и Cryptopunks, се продаваха за милиони долари, а знаменитости, като баскетболиста Стеф Къри и рапъра Снуп Дог, участваха в тази еуфория.
Бумът съвпадна с пика в цените на криптовалутите, когато биткойнът се търгуваше на ниво от близо 70 000 долара. Днес цената на най-популярната криптовалута е малко над 27 000 долара. След всичко това обаче последва срив, както сочи проучването на dappGambl.
В момента 79% от всички NFT колекции остават непродадени, а прекалено голямото предлагане, в сравнение с търсенето, създаде пазар на купувачите, който не прави нищо по въпроса за съживяване на ентусиазма.
Дори и ако не толкова значимите проекти с по-ниска стойност бъдат оставени настрана, повечето колекции нямат почти никаква стойност. От най-големите 8 850 колекции по пазарна капитализация 18% нямат никаква стойност, а 41% са на цени между 5 и 10 долара.
По-малко от 1% са с цена от над 6 000 долара, което е много далече от сделките за милиони, които се сключваха преди две години.
"Става ясно, че значителна част от NFT пазара се характеризира със спекулативни стратегии и очаквания за по-високи цени, които са далече от реалната търговия с тези активи," казват авторите на проучването.
"Освен това, очевидното разминаване между обявените цени и реалните продажби може да предполага, че много продавачи изчакват нов огромен скок в интереса към NFT, наподобяващ бума от 2021 г., който може и да не се случи никога повече."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 14 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg