
Летвата за влизане в клуба на най-богатия 1% от хората по света се вдига все повече.
Натрупването на богатство, подхранвано до голяма степен от “силното представяне” на щатската икономика и на възстановяването на пазара на акции, повиши минималните изисквания за това хората да се наредят сред най-богатите в своите държави, показва доклад на Knight Frank, цитиран от CNBC.
От консултантската компания отбелязват, че Монако, където има най-висока концентрация на милионери в света, запазва първото си място с праг за влизане в клуба на най-богатия 1% от 12.9 млн. долара, който бележи повишение от 4%, в сравнение с предходната година.
Второто място е за Люксембург, където минималният праг е 10.8 млн. долара, а челната тройка се оформя от Швейцария с 8.5 млн. долара.
На четвъртата позиция се нарежда САЩ, където човек може да попадне сред най-богатия 1%, ако разполага с минимум 5.8 млн. долара, което е с 15% повече, в сравнение с предходната година.
С праг от 5.2 млн. долара, Сингапур заема петото място и оглавява Азиатско-тихоокеанския регион по този показател. Градът държава, наред с Хонконг, е лидер в надпреварата за приемането на новоизпечени богаташи от Азия.
Двете държави предлагат данъчни стимули и благоприятни за бизнеса регулации, за да привлекат 1 100 семейни офиса, които управляват активи за над 4 трлн. долара.
Колкото и ексклузивно да звучи клубът на най-богатия 1%, влизането в него все още е относително “по-лесно”, в сравнение с присъединяването към този на ултрабогатите, за който прагът в световен мащаб е 30 млн. долара, според Knight Frank.

Констатациите от доклада очертават значителните разлики по отношение на разпределението на богатството в отделните държави, казва Лиъм Бейли, глобален ръководител Изследвания в Knight Frank.
“Тъй като западните страни, по-конкретно, се борят с държавни дефицити и необходимостта от увеличение на данъчните постъпления, може да очакваме по-голям акцент на политиката върху това къде се намира богатството,” допълва Бейли.
Той подчертава, че правителствата ще трябва да поддържат тясната линия между облагането с данъци на богатството и насърчаването на неговия растеж, тъй като се стремят да стимулират икономическия ръст.
Броят на богатите хора се очаква да нарасне с 28.1% в петте години до 2028 г., което е много по-малко, в сравнение с увеличението от 44%, отчетено за петгодишния период до 2023 г., отбелязват от Knight Frank.
Най-новите данни също така подчертават разделението между богатите и бедните по света. От 2020 г. насам петимата най-богати хора в света са увеличили богатството си над два пъти, докато за същия период 5 млрд. души са станали по-бедни, според доклад на глобалната организация Oxfam America.
Основният двигател на неравенството са корпорациите, които се съпротивляват срещу увеличението на минималното заплащане и срещу профсъюзите, посочват от Oxfam.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 3 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 4 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg