
Когато Лаура Ларока посещава Дания през 2019 г., климатологът преглежда хиляди стари въздушни снимки на леденото крайбрежие на Гренландия, открити в замък край Копенхаген преди около 15 години.
Сега съхранявани в Датския национален архив, историческите изображения вдъхновяват нея и други изследователи да реконструират ледниковата история на района и как тя се е променила на фона на бързо затоплящия се климат.
След дигитализиране на хиляди архивирани хартиени изображения, датиращи от 30-те години на миналия век, екипът на Ларока ги комбинира със сателитни изображения на Гренландия днес, за да измери колко се е променил нейният леден пейзаж.

Сравнението установява тревожна скорост на отстъпление на ледниците на Гренландия, която се е ускорила през последните две десетилетия, посочва CNN.
Проучването, публикувано в списанието Nature Climate Change, установява, че скоростта, с която ледниците са отстъпвали територия през 21-ви век, е два пъти по-бърза от тази през 20-и век.
Работата отнема „много часове ръчен труд на много хора“, казва Ларока, водещият автор на изследването и асистент в School of Ocean Futures на Държавния университет в Аризона.
„Промяната е зашеметяваща – тя наистина подчертава бързите темпове, с които Арктика се затопля и променя,“ допълва ученият. През последните няколко десетилетия Арктика се е затопляла четири пъти по-бързо от останалия свят, показва проучване от 2022 г. Последиците от това се увеличават.
За първи път в историята валя дъжд на върха на Гренландия - приблизително 3 км над морското равнище, през лятото на 2021 г. По-рано тази седмица учените установиха, че огромните ледници в северната част на Гренландия, за които отдавна се смяташе, че са относително стабилни, сега носят потенциално „драматични“ последици за покачването на морското равнище.
Това, което поразява Ларока най-много обаче, е как датските пилоти, направили оригиналните снимки, не са имали представа, че те ще имат основен принос към науката за климата почти век по-късно.
„Много от тези снимки са направени заради военни операции, като имат връзки със световната история. Повече от 100 години по-късно обаче ги използваме, за да документираме колко са се променили тези ледници с времето,“ според експерта.

Ларока се надява това ново визуално проучване да привлече вниманието към бързо топящата се територия и заплахата, която представлява тя за световните брегове с повишаването на морското равнище.
„Документът наистина затвърждава, че изоборите ни през следващите няколко десетилетия и степента на намаляване на вредните емисии имат значение за тези ледници“, казва Ларока.
„Всяко нарастващо повишаване на температурата ще има значителни последици за тези ледници и бързите действия за ограничаване на затоплянето ще помогне да се намалят бъдещите им загуби и принос към морското равнище,“ предупреждава ученият.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg