
Цените на петрола скочиха с 4%, след като конфликтът между Израел и Хамас навлезе в третия си ден след изненадващото нападение от страна на палестинската групировка в събота.
По-рано днес петролът от сорта брент се търгуваше с повишение в цената от 4.53% при 88.41 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) поскъпваше с 4.69%, до 88.67 долара за барел.
След това двата контракта ограничиха ръста си до 3.63% (86.03 долара за барел) и 3.91% (87.65 долара за барел).
В събота сутринта радикалната палестинската групировка Хамас предприе широкомащабна въздушна, морска и сухопътна атака.
Въпреки повишението, анализатори смятат, че то е импулсивно и вероятно временно.
“За да може този конфликт да окаже трайно и сериозно влияние на петролните пазари, трябва да има продължително намаление на предлагането или транспорта,” казва пред Reuters Вивек Дар от Commonwealth Bank.
“В противен случай, както и историята показва, поскъпването ще е временно и ще бъде преодоляно лесно от пазарните сили,” допълва той. Конфликът не поставя под директна заплаха сериозен източник на предлагане, смята той.
Конфликтът обаче е близо до ключов регион за добива и износа на петрола за потребителите по света.
Страната, която поражда загриженост у пазара, е богатата на петрол Иран. “Ако западните държави официално свържат иранското разузнаване с нападението на Хамас, тогава предлагането и износа на петрол от страна на Иран са поставени под риск,” казва Дар.
Има опасения и че конфликтът може да се пренесе в региона.
Тъй като 40% от петролният износ преминава през Ормузкия проток, президентът на Rapidan Energy Group Боб Макнали прогнозира, че конфликт между Израел и Иран би могъл лесно да оскъпи петрола с 5 - 10 долара на барел.
Проходът, който се намира между Оман и Иран, е считан за жизненоважен за световната петролна индустрия.
Петролът може да поскъпне „много повече“ и ако в конфликта бъде въвлечена ливанската групировка Хизбула, смята Макнали.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън вчера отбеляза наличието на “ограничен обстрел” между базираната в Ливан Хизбула и Израел, заявявайки, че “на този етап положението е тихо, но това е нещо, което следим много близо.”

По-общо погледнато, конфликтът в Израел предизвиква насочване към активи убежища, като инвеститорите следят отблизо случващото се в Близкия изток, за да преценят геополитическите рискове за пазарите.
Повишаващите се геополитически рискове увеличават закупуването на активи, като злато и щатски долар, повишавайки търсенето на щатски държавни ценни книжа, които напоследък бяха разпродавани агресивно, заявиха анализатори през уикенда.
С началото на търговията в Азия днес това се потвърждава, като фючърсите на щатските борсови индекси се понижават, докато петролът, златото и щатските държавни ценни книжа поскъпват.
"Това е добър пример за това защо хората имат нужда от злато в портфейлите си. Златото е идеалният хедж срещу международното напрежение," казва пред Reuters Китър Кардило, старши икономист в Spartan Capital Securities, който прогнозира, че доларът също ще се облагодетелства.
"Всеки път, когато има напрежение в международен план, доларът поскъпва," казва Кардило. "Изглежда, че за Уолстрийт има нови геополитически рискове, след като Израел обяви война на Хамас," казва Едуард Моя, старши анализатор в Oanda в Ню Йорк.
"Дали това ще е сериозен пазарен епизод или не зависи от това колко дълго ще продължи и дали други ще бъдат въвлечени в конфликта," казва Брайън Якобсен, старши икономисти в Annex Wealth Management.
Нападението на Хамас беше приветствано от Иран и от ливанските съюзници на Иран – групировката Хизбула.
"Петролното производството на Иран нараства, но какъвто и напредък да е бил постигнат зад кулисите със САЩ, той ще бъде подкопан от това, че Иран приветства действията на Хамас," казва Якобсен, допълвайки, че "евентуалната загуба на предлагане е важна, но няма да доведе до сътресения."
"Най-важно е да се види как ще реагира Саудитска Арабия," заяви Якобсен. Вашингтон се опитва да сключи сделка, която би нормализирала отношенията между Израел и Саудитска Арабия.
Ситуацията е притеснителна, тъй като САЩ са отслабени от политическите спорове във Вашингтон.
Републиканците търсят наследник на сваления председател на Камарата на представителите Кевин Маккарти, а споровете около бюджета продължават, казва Дейвид Коток, старши инвестиционен директор в Cumberland Advisors.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Психолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 4 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 17 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 35 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 49 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg