
В разгара на Втората световна война нацистите създават прототипи за серия от необикновени оръжия - от колосални самолети през модерни кораби, ракети и особено танкове.
Адолф Хитлер подкрепя множество от тези инициативи, които водят до създаването на забележително въоръжение, но фюрерът е неудовлетворен и иска още по-големи иновации.
През 1942 г. инженерът Едуард Гроте, работещ за Министерството на въоръженията и боеприпасите в Третия райх, се заема със задачата и предлага на Хитлер 1000-тонен танк, който нарича Landkreuzer.
Превозното средство трябва да бъде дълго 35 метра и високо 11 метра, както и да се движи по не по-малко от 6 комплекта вериги, всяка широка повече от един метър.
Самото оръдие би тежало 100 тона, а куполът - допълнителни 200 тона. Инженерът определя, че танкът ще се нуждае от 16 000 к.с., за да се движи, осигурени от осем 20-цилиндрови дизелови двигателя Daimler-Benz или два 24-цилиндрови дизелови двигателя MAN, използвани в подводници.
За да защити тази огромна икономическа инвестиция, корпусът на превозното средство трябва да носи броня с дебелина до 30 сантиметра, а няколко противовъздушни оръдия, монтирани на превозното средство, трябва да отблъскват съюзническите щурмови самолети.
Гроте работи за Съветския съюз през 30-те години на миналия век, където предлага различни дизайни на танкове за използване от Червената армия.
Дизайнът на неговия TG-1 (първия от неговата серия Tank Grote) е иновативен, но неговото тегло, сложност и разходи водят до прекратяването на проекта. Вместо това, по-бюджетният и прост T-35A е предпочитан.
Независимо от това, Гроте упорства в преследването на концепцията за прогресивно по-голям танк, като не обръща особено внимание на ограниченията, наложени от пътищата и железниците.
През 1933 г. той предлага първия си 1000-тонен танк на съветската армия. Обхващащ повече от 30 метра дължина, той изисква дванадесет 16-цилиндрови дизелови двигателя, всеки с 2000 конски сили, което води до кумулативна мощност от 24 000 к.с., заедно с уникална хидравлична трансмисионна система.
Съветските власти отхвърлят предложението, което кара Гроте да се върне в Германия, разказва Amusing Planet.

Там той си намира работа в компанията производител на оръжия Krupp. Но след като войната избухва, Гроте се мести в Министерството на въоръженията и боеприпасите в Третия райх като специален представител за строителството на подводници.
Именно в това си качество той получава шанса да представи идеята си за танка лично на Адолф Хитлер през юни 1942 г. Диктаторът, който обича големите проекти, се влюбва в концепцията на Гроте и нарежда на Krupp да започне да я разработва.
Според първоначалния дизайн на Landkreuzer, който дотогава е наричан Ratte, танкът трябва да тежи 800 тона, но тъй като Гроте започва да добавя въоръжение – оръдия и множество картечници - теглото скача значително от 800 тона до над 900 тона.
Освен очевидните производствени проблеми на такова огромно превозно средство, дизайнът има сериозни недостатъци. Огромният размер и тегло на танка го правят твърде тежък, за да преминава безопасно през мостове, а използването му по пътищата може сериозно да ги увреди.

Въпреки че трябва да се движи със скорост от 40 километра в час, големият му размер го прави лесна мишена за атаки от въздуха и от артилерия. Той е толкова голям, че може да се движи само с помощта на собствените си двигатели и няма друг начин да бъде преместен от едно място на друго.
Влаковете и железопътните линии не могат да издържат тежестта му, а за тунелите е твърде широк за тунели.
В крайна сметка, проектът е отменен, тъй като е твърде непрактичен, преди да може да бъде произведен прототип.
Гроте продължава да работи върху дизайна, въпреки че е наясно, че никога няма да се осъществи. Той го прави по-прост и практичен. Въпреки това, много от първоначалните проблеми все още съществуват.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg