Ако планирате да посетите хърватския курорт Дубровник това лято, трябва да имате предвид едно ново правило - куфарите на колелца вече са забранени в старата част на града.
Огромният наплив от посетители всяка година причинява главоболия на местните жители, раздразнени от тракането на куфарите по калдъръмените улици, пише електронното издание Lonely Planet.
Нововъведените разпоредби гласят, че багажът трябва да се носи, а не да се влачи или търкаля по улиците. Засега чантите и куфарите на колела ще бъдат разрешени, но само ако се носят на ръка. Всеки, хванат да търкаля багажа си, е изправен пред глоба от 265 евро.
Не е ясно как ще се прилагат разпоредбите спрямо лицата с физически увреждания, които не са в състояние да пренасят своя багаж.
Инициативата е част от по-широк план за забрана на пренасянето на туристическите багажи из Дубровник, която се очаква да влезе в сила през ноември.
От есента посетителите ще трябва да оставят чантите и куфарите си на определено място извън стените на стария град, преди да им бъде разрешено да влязат в него. Те ще трябва да платят на куриер, който да достави багажа до мястото за настаняване с електрическо превозно средство.
Кметът на Дубровник Мато Франкович взе решение да забрани куфарите на колелца като част от новите мерки, насочени към намаляване на отрицателните ефекти от свръхтуризма.
Дубровник има население от 41 000 души, а през 2019 г., преди пандемията от COVID-19, посрещна 1.5 милиона туристи. Една от останалите нови мерки за намаляване на шума предвижда кафенетата и баровете с тераси, в които нивото на шум надвишава 55 децибела, да бъдат глобявани и принудително затваряни за срок от 7 дни.

Туристическият орган на Дубровник създаде нов видеоклип под надслов „Уважавайте града“, който ще бъде показван на круизни кораби, акостиращи в Дубровник и на полетите на хърватските авиолинии, пристигащи в страната.
Видеото дава съвети относно най-добрите практики за всеки, който посещава историческия град - да не се разхожда без горнище, да не кара колело или електрически скутер в историческия център и да не се катери или да уврежда паметниците.
В миналото ЮНЕСКО предупреди, че статутът на Дубровник като световно културно наследство е изложен на риск от неуважителните орди от туристи.
Още през 2017 г. градската управа положи усилия да направи историческия център по-устойчив, включително и като ограничи броя на туристическите автобуси и круизните кораби, акостиращи в пристанището.
И все пак, на фона на бума на пътуванията след пандемията, Дубровник отбелязва скок на посетителите.
„Най-важното е, че Дубровник престана да бъде град на прекомерния туризъм, въпреки че все още ни остава много работа“, коментира кметът Мато Франкович.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Българското Камино: Нов поклоннически маршрут свързва Малко Търново и Созопол
- Резервациите на румънци в 4- и 5-звездни хотели в България растат с над 30%
- Грандиозен проект за 4.5 млн. евро: Наша съседка строи най-високия висящ пешеходен мост в Европа
- Ресторантьори: Сезонът по морето върви нормално, негативните внушения вредят
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg