
Климатичният феномен Ел Ниньо може да нанесе щети в размер на 3 трилиона долара на световната икономика. Това се посочва в ново изследване, цитирано от списание Science.
Тази оценка се основава на щетите, нанесени от Ел Ниньо в предходните години, както и на прогнозите за очакваните екстремни метеорологични явления.
Ел Ниньо е периодично изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан. То се характеризира с ивица топли океански води, навлизаща в централния и източно-централен екваториален пояс на океана и достигаща до крайбрежието на Южна Америка.
Фазата Ел Ниньо обикновено се повтаря през около четири години, но историческите данни показват, че циклите могат да продължават между две и седем години. В процеса на развитие на Ел Ниньо валежите се концентрират в периода септември-ноември.
Студената фаза на това колебание пък се нарича Ла Ниня, като при нея повърхностните води в източния Тихи океан са по-хладни от средното.
Цикълът на Ел Ниньо и Ла Ниня оказва влияние върху температурите и валежите по целия свят, а когато се формира, често предизвиква тежки наводнения на някои места и засушавания на други.

В САЩ, например, Ел Ниньо може да предизвика по-влажна зима в южната половина на страната, но по-горещо и сухо време на север.
По-рано тази седмица дойде предупреждение от Световната метеорологична организация, че тазгодишният Ел Ниньо, съчетан с изменението на климата, може да тласне глобалните температури в "неизследвана територия“.
Очаква да се Ел Ниньо да се развие в периода между май и юли тази година. Ако тази прогноза се сбъдне, тазгодишното климатично колебание може да струва на световната икономика до 3 трилиона долара.
Авторите на изследването от университета в Дартмут са установили, че Ел Ниньо има тенденция да задържа икономическия растеж на страните, години след като събитието вече е преминало.
Учените са анализирали икономическите последици от Ел Ниньо през 1982-83 г. и смятат, че в петгодишния период след това явлението е довело до 4.1 трилиона долара загуби на глобален доход.
Друг Ел Ниньо, формирал се между 1997 и 1998 г., е струвал на световната икономика 5.7 трилиона долара загуби на приходи.
Ефектът от тези събития обаче се усеща неравномерно в различните части на света. САЩ отбелязват спад на брутния вътрешен продукт средно с 3% в петте години след всеки Ел Ниньо, като сравнението е със сценарий без развитие на метеорологичния модел.
Тропическите страни, включително Перу и Индонезия, които са по-уязвими от ефектите на Ел Ниньо, отбелязват спад на БВП с над 10%.
Вече има сигнали, че следващият Ел Ниньо може да бъде особено активен. Светът току-що излезе от тригодишната студена фаза на колебанието Ла Ниня, която може да повлияе на Ел Ниньо и да го направи по-силен от обичайното.
Освен това Ел Ниньо променя потока на топла вода в Тихия океан, а температурите на морската повърхност вече достигнаха рекордни стойности.
Според авторите на изследването, потенциалните щети вероятно ще са големи и потиснат икономическия растеж в тропическите страни за дълъг период от време, който може да достигна и цяло десетилетие.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg