
За някои хора шансът да видят банан, залепен с тиксо за стена, означава да са на едно докосване от сензационен момент в новата история на изкуството.
За други обаче това е примамлива закуска.
В четвъртък студент по изкуства от Националния университет в Сеул отлепва плода - емблематична творба на италианския художник Маурицио Кателан - от стената в музея на изкуствата Leeum в южнокорейската столица. След това го изяжда.
„Той каза, че го е изял, защото е гладен“, посочва говорител на музея пред CNN.
Озаглавена „Комедиант“, творбата се превърна в един от най-споделяните моменти в света на изкуството, когато се продаде за 120 000 долара в Art Basel Miami Beach през декември 2019 г. Две други нейни издания също бяха продадени на събитието.
След като изяжда плода, студентът залепва обратно кората на стената. По-късно тя е заменена от музея с пресен банан.
„Случи се внезапно, така че не бяха предприети специални действия. Художникът (Кателан) е информиран за инцидента, но не реагира по никакъв начин“, добавя говорителят на музея.

Творбата е част от самостоятелната изложба на твореца, наречена WE, която е изложена в базирания в Сеул музей до 16 юли. Самият банан се сменя на всеки два до три дни и не се продава.
Кателан е известен със сатиричните си произведения, които предизвикват популярната култура, често провокирайки дебати около концептуалното изкуство.
Това не е първият случай, в който някой смята, че произведение на изкуството е узряло за консумация.
След първото издание на „Комедиант“, продадено през 2019 г., пърформънс художникът Дейвид Датуна безцеремонно откъсна банана, изложен в галерия Perrotin в Art Basel в Маями, и го изяде, докато смаяните зрители го наблюдаваха.
Датуна се наслаждаваше на акта си, публикувайки в Instagram пост с надпис: „Наистина обичам тази инсталация. Много е вкусна.“ По-късно той защити действията си, като ги нарече арт пърформанс, а не вандализъм.

Произведението на Кателан е обект и на битка за авторски права. През 2022 г. Джо Морфорд, художник от Глендейл, Калифорния, заяви, че Кателан е изплагиатствал негово произведение от 2000 г., озаглавено „Банан и портокал“ — в него плодовете са залепени с тиксо върху зелена стена.
Според съдебните документи, Морфорд, който се представлява сам, е регистрирал произведението в Службата за авторско право на САЩ и го е публикувал на своя уебсайт, както и в акаунтите си във Facebook и YouTube, много преди Кателан да създаде „Комедиант“.
Адвокатите на твореца обаче твърдят, че Морфорд няма "валидни авторски права" върху елементите на произведението - банан и тиксо, залепени на стената.
Друго от популярните произведения на изкуството на Кателан е солидна тоалетна от 18-каратово злато, „озаглавена“ America и оценена на около 6 милиона долара.
Тя е показана за първи път в Guggenheim в Ню Йорк през 2016 г. и е отворен за използване от посетители. През 2019 г. е открадната от двореца Блайнхайм в Англия, където е изложена. Все още не е открита.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg