
Готов ли е бизнесът за новите регулации в сферата на устойчивото развитие? Това ще е един от дискутираните въпроси в първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. - ESG - Investing in our future.
Форумът ще се проведе на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia и ще събере на едно място експерти от различни индустрии и сектори, които ще обменят мнения и опит в областта на устойчивото развитие.
Сред тях е Емил Василев - заместник председател и член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС).
Той притежава над 25-годишен професионален опит като независим финансов одитор, вътрешен одитор, председател на одитни комитети и бизнес консултант, придобит в работа с голям брой местни и международни компании, опериращи в различни сектори на икономиката, включително публични и семейни компании.
Освен ролята си в ИДЕС, той е и член на Института на вътрешните одитори в България (ИВОБ), както и член на международни професионални организации - ACCA (Великобритания), IIA (САЩ) и ACFE (САЩ).
Ето какво коментира Емил Василев пред Darik Business Review по повод основните теми, които ще бъдат част от дискусията по време на форума:
Смятате ли, че е добра идея фирмите да полагат усилия за устойчивото си развитие, дори това да не им е наложено от регулациите?
Напълно го вярвам, да, защото тези регулации следват обществения натиск.
За да се развива един бизнес успешно, той трябва да е устойчив сам по себе си, да има ясна бизнес стратегия, за да избегне бъдещи трусове, като в същото време поддържа всичките заинтересовани страни доволни - клиенти, доставчици, банки, които дават кредити, акционери (в случай че бизнесът е листнат на борсата), държавни институции (ако бизнесът има отношения с тях).
Устойчивите политики не са нещо ново, но климатичните промени и фактът, че научната общност алармира за големия въглероден отпечатък, кара цялата общественост да се замисли, а оттам идва и общественият натиск върху компаниите да работят за подобряване на околната среда, както и да структурират бизнеса си така, че да не вреди.
Големите компании със сериозно влияние върху околната среда от години се опитват да следват стратегия на устойчивост, както и да оповестяват тези активности в специфични доклади или в декларация за нефинансова информация, която се изготвя от големите публични компании.
За съжаление, съществуват и компании, които оповестяват публично много по-голям обем от информация, в сравнение с реалните им дейности с положителен ефект върху елементите на ESG екосистемата - така наречения greenwashing.
Тук вече идва ролята и на регулациите и това е една от причините да се появят. Същевременно, компаниите, които използват greenwashing, всъщност пречат на бизнесите, които имат реален принос в посока устойчивост.
От поне 20 години съществуват глобалните GRI стандарти, спрямо които се оповестява нефинансовата информация – т.е. ESG политиките.
В момента стандартизиращият орган на Европейската комисия (EFRAG) се опитва да вземе най-доброто от всички глобални стандарти и да го адаптира за Европа – изготвяйки стандартите, които ще бъдат задължителни като база за докладване на устойчивост за част от бизнесите, които влизат в обхвата на Директивата за докладване на устойчивост (CSRD).
В България, по груба оценка, това са около 500 компании, а за цяла Европа - около 50 хиляди.

Готов ли е бизнесът в България да покрие глобалните ESG критерии и в каква посока ще се развиват те?
С изключение на големите компании (листнати на фондовата борса или такива, които са част от глобални компании), не съм убеден, че бизнесът е готов да отговори на това, което се задава в областта на ESG, включително и на регулациите, и Европейските стандарти за отчитане на устойчивост (ESRS), които предстоят да влязат в сила.
За да няма сътресения, бизнесът трябва да започне да се подготвя отсега. Новата директива за докладване на устойчивост ще разшири изискванията на старата директива за отчитане на нефинансова информация.
Посоката, в която, според мен, ще се развиват ESG стандартите, е към унифициране на вече съществуващите глобални стандарти – това е и препоръката на Европейската комисия към EFRAG.
Трябва да се получи една конвергенция между всички стандартополагащи органи в момента, за да може да има унифицирано докладване от бизнесите в глобален мащаб.
Наблюдаваме тази тенденция във финансовия одит – например, ако се подава финансов отчет на компания в Пакистан, би трябвало инвеститорите, които инвестират и в Пакистан, и в Малайзия, и в Европа, да могат да четат едно и също.
Същото е с ESG - aко различните компании са направили инвестиция в социалния или екологичния елемент, те трябва да го отчетат по начин, който е еднакво разбираем за всички.
ESG - Investing in our future ще се състои на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Конференцията се осъществява с подкрепата на Yettel, ОББ, Филип Морис България, Кока-Кола ХБК България, Аксенчър България, Кауфланд България, Летище София и Българска фондова борса.
Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Четири умни начина, по които хотелите могат да намалят отпадъците от пластмаса
- Михаела Доцова, МОСВ: Регламентът за екодизайн е ново начинание на ЕС (ВИДЕО)
- Климентина Рашева, EY Denkstatt: Устойчивото развитие е въпрос на лидерство
- Деница Стоянова, AstraZeneca: AI заплашва само онези, които го игнорират
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg