
Март е към своя край, а пазарната капитализация на трите най-големи технологични компании в САЩ е скочила със съвкупните 634 млрд. долара, на фона на проблемите в банковата индустрия в страната.
Освен към Apple, Alphabet и Microsoft, инвеститорите се ориентираха и към Meta, Tesla и Nvidia. Последната се изкачи до пето място сред най-скъпите щатски компании, като успя да изпревари Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет.
Най-добрата седмица
Microsoft и Alphabet отчетоха най-добрата си седмица от години насам, но тези повишения и инвестиции носят и доза риск, пише Bloomberg.
Настоящите цени и съотношения на компаниите са далеч по-високи от тези в края на миналата година, докато бъдещите тримесечия пред тях не изглеждат толкова оптимистични, на фона на високата инфлация, пониженията при доходността по облигациите и вероятността от рецесия.
През този месец индексът Nasdaq 100 отчита ръст от 6.2%, а спрямо най-ниските му нива от декември повишението е от 19.7% (при ръст от над 20% се смята, че се навлиза в бичи пазар).
Оптимистите залагат на съкращенията на големите компании, които биха им спестили милиарди долари и ще им позволят да поддържат невероятните им печалби.
От началото на 2023 г. Nasdaq 100 бележи ръст от 17%, на фона на само 3.4 на сто при широкия индикатор S&P 500.
Прогнозите
Анализ на Bloomberg Intelligence обаче посочва, че технологичният сектор ще отчете 7.7% спад средно на печалбите през 2023 г. спрямо прогнозен ръст от 5.2 на сто за шест месеца по-рано.
Приходите биха отчели минимален спад от 0.5 на сто, на фона на прогнозираните 6% ръст преди половин година.
По-ниските очаквания водят съотношенията, при които се търгуват технологичните компании, над средните им дългосточни стойности.
Компаниите, включени в Nasdaq 100, се търгуват при съотношение 24 на цена/печалба (бел. ред. p/e), което е доста над средния показател за последните 10 години, възлизащ на 20.
Две от най-скъпите компании в света - Apple и Microsoft, също се търгуват над средните си стойности за последното десетилетие, докато при Nvidia този показател е двойно по-висок от средния за последните 10 г.

Инвестиционният анализатор и портфолио мениджър от UBS Asset Management Майкъл Нел продължава да е оптимист за технологичните компании в дългосрочен план, но предупреждава, че трендът за насочване на пари към тях може да е към своя край.
Основният въпрос е дали бичият тренд по тези позиции ще продължи и в следващите месеци, като през април компаниите ще изнесат и тримесечните си резултати.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Това ли е бъдещето на летенето? Самолетът, който може да каца сам
преди 20 минТрудният път на Мерц към властта ражда въпроси за бъдещото управление
преди 30 минЧовекът зад гръцкия инкубатор за космически технологии
преди 44 минБългаринът взима 6 пъти по-малка средна заплата от най-богатите в Европа
преди 1 час58 срещу 764 000: Малцина печелят от дигиталната валута на Тръмп
преди 1 часТайните на конклава: Обет за мълчание и високи технологии
преди 2 часаПрочети още
След драматично гласуване в Бундестага: Фридрих Мерц е новият канцлер на Германия
darik.bgИма ли аномалии в цената на агнешкото?
darik.bgТийнейджърка в безсъзнание след предизвикателство в TikTok
darik.bgФеновете на ЦСКА налазиха билетите за финала с Лудогорец (ВИДЕО)
dsport.bgБарселона проплака от съдията след отпадането от Интер
dsport.bgЧестит Гергьовден! Здраве и благословия за всяко семейство
9meseca.bg