
На днешната дата 12 февруари (30 януари по стар стил) е роден Атанас Буров - една от най-ярките фигури на българската политика през първата половина на миналия век.
Атанас Буров е роден в Горна Оряховица през 1875 г., когато България все още е част от Османската империя. Неговият баща Димитър Буров е един от първите крупни предприемачи и банкери в страната след Освобождението.
През 1879 г. той е избран за представител в Учредителното събрание, което изработва Търновската конституция. Не е случайно, че и неговият син Атанас по-късно запазва това влечение към политиката и не губи интерес към държавните дела на своята родина.
Атанас Буров учи в родния си град и в Априловската гимназия в Габрово, откъдето е изключен заради организирана от социалистите стачка.
Той обаче успява да вземе изпитите си като частен ученик с много добри оценки, което му позволява да продължи образованието си в престижни висши учебни заведения в чужбина. Буров завършва политически и финансови науки в Сорбоната в Париж.

След завръщането си в България ръководи строителството на железопътната линия София – Кюстендил и участва в управлението на редица предприятия.
Още в ранна възраст Буров се включва в дейността на Народната партия, в която баща му е един от основателите. От 1899 г. Атанас Буров многократно е избиран за народен представител, а в периода 1911 – 1912 г. е подпредседател на Народното събрание.
След обявяването на Балканската война през 1912 г. крупният предприемач и банкер ускорено завършва Школата за запасни офицери и е единственият действащ депутат, записал се доброволец за фронта.
При Чаталджа поручик Буров повежда атака „на нож“ и на косъм се разминава с фаталния край, когато един турски куршум се забива в метална запалка, поставена в горния джоб на униформата му. Впоследствие Атанас Буров е награден с Орден за храброст.
Любопитен детайл е, че заради участието си във войната на Буров му се налага да отложи и сватбата си със своята годеница Смарайда Салабашева. Двамата сключват брак през 1913 г.
През същата година Буров е назначен за министър на търговията, промишлеността и труда в правителството на Стоян Данев, а през 1919 – 1920 г. оглавява същото министерство в първия кабинет на Александър Стамболийски.
Впоследствие обаче отношенията на банкера със земеделския режим се изострят и той преминава на страната на опозицията.
След Деветоюнския преврат през 1923 г. Буров се включва в Демократическия сговор и заедно с Андрей Ляпчев оглавява неговото умерено крило. Той е министър на външните работи и изповеданията в трите правителства на Ляпчев в периода от 1926 до 1931 г.
В тази своя роля, заедно с финансовия министър Владимир Моллов, Буров успява да постигне редица успехи, сред които е и договарянето на т. нар. "Стабилизационен заем" през 1928 г., който има за цел да стабилизира курса на националната валута.
Едно от най-големите предизвикателства е уреждането на репарационния проблем в годините след Първата световна война. Международната обстановка е сложна, а натискът върху България от страна на съседните държави е изключително силен.
Благодарение на личните усилия и контакти на Буров и Моллов с представителите на Великите сили, те успяват да продължат наложения мораториум върху репарационния дълг и значително да намалят вноските по неговото изплащане.

След преврата от 19 май 1934 г. Атанас Буров пише поредица от статии в защита на парламентаризма, отпечатани във вестник „Мир”.
Политикът предвижда и избухването на Втората световна война, като настоява за създаването на консервативен антифашистки фронт, но до консолидиране на дясно ориентираните политически сили така и не се стига.
Атанас Буров приема предложението да се включи като министър без портфейл в правителството на Константин Муравиев, образувано като последен опит да се предотврати нападението на Съветския съюз срещу България.
Кабинетът на Муравиев обаче остава на власт в продължение само на 6 дни (от 2 до 9 септември 1944 година).
Заради участието си в този кабинет Буров е осъден на една година затвор от т. нар. Народен съд. Той е помилван и освободен през 1945 г., но не се отказва от участието си политиката и застава на страната на политическите партии, които се обявяват в опозиция на комунистите.
През 1947 г. се обявява срещу смъртната присъда на земеделския лидер Никола Петков. На 25 октомври същата година е интерниран в Дряново, а през 1949 г. е изпратен в концентрационния лагер край Дулово. През 1950 г. е арестуван и на 13 ноември 1952 г. е осъден на 20 години затвор.
Атанас Буров умира на 15 май 1954 г. в затвора в Пазарджик. Присъдата му от Народния съд е отменена посмъртно от Върховния съд през 1996 г., а през 2000 г. Атанас Буров е обявен за почетен гражданин на Горна Оряховица.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg