
Светът създава рекордни количества пластмасови отпадъци от стоки за еднократна употреба - най-вече от полимери, създадени от преработката на изкопаеми горива, въпреки глобалните усилия за намаляването на замърсяването с пластмаса и въглеродните емисии.
Това показват резултатите от нов доклад.
Второто издание на Plastic Waste Makers Index, изготвян от фондация Minderoo, установява, че светът е генерирал 139 млн. метрични тона пластмасови отпадъци от стоки за еднократна употреба през 2021 г.
Това е с 6 млн. тона повече, в сравнение с 2019 г., когато индексът е представен за първи път.
Докладът установява, че допълнителните пластмасови отпадъци, създадени през тези две години, се равняват на приблизително 1 килограм на всеки човек на планетата, а в основата е търсенето на гъвкави форми на опаковане.
През последните години правителствата по света наложиха мерки за забрана на използването на пластмасови стоки за еднократна употреба с цел намаляване на отпадъците, забранявайки продукти, като сламки, прибори, кутии за храна, клечки за уши, чанти и балони.
През юли Калифорния се превърна в първия американски щат, който обяви собствени цели в тази посока, в това число намаление с 25% на продажбите на пластмасови опаковки до 2032 г.
През декември Великобритания удължи списъка си със забранени артикули, в който вече влизат подноси за еднократна употреба, пръчки за балони, някои видове чаши за еднократна употреба и кутии за храна.
В Европейския съюз също има подобни забрани, както и в Австралия, Индия и други държави.
Докладът обаче установява, че мащабите на рециклирането не се увеличават достатъчно, за да може то да се справя с количествата пластмаса, която се произвежда.
Това означава, че използваните продукти е много по-вероятно да попаднат на сметища, плажове или в реки и океани, вместо да стигнат до заводите за рециклиране.
В индекса са посочени само две компании от нефтохимическата промишленост, които рециклират и произвеждат рециклирани полимери в големи мащаби – тайванският конгломерат Far Eastern New Century и тайландската Indorama Ventures, която е най-големият производител в света на рециклирани пластмасови бутилки.
Indorama Ventures се нарежда на четвърто място в класация с 20-те най-големи производители в света на полимери в чиста форма, използвани за продукти за еднократна употреба. Тази класация се оглавява от щатския петролен гигант Exxon Mobil и китайската Sinopec.

Чрез производството на полимери, използвани за пластмасови продукти за еднократна употреба, тези 20 компании са генерирали около 450 млн. метрични тона емисии парникови газове — приблизително колкото общото количество газове на Обединеното кралство, по данни на Carbon Trust и Wood Mackenzie, които са анализирали данните.
Миналия юни британските власти обявиха, че вредните емисии на страната са намалели с 13% - до малко над 478 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид за годината до 2020 г.
“Това без никакво съмнение е пример, че проблемът със замаърсяването с пластмаса става много по-голям и в основата му са производителите на полимери, след които, разбира се, е петролният и газов сектор,” казва Андрю Форес, основател на Minderoo и главен изпълнителен директор на гигант в добива на желязна руда Fortescue Metals.
Той предлага “полимерна премия” върху всеки килограм пластмасови полимери, произведени от изкопаеми горива, което да стимулира финансово хората, компаниите и правителствата да рециклират повече.

Миналата година Асамблеята на ООН за околната среда постигна споразумение за създаването на първия в света договор за борба срещу замърсяването с пластмасови отпадъци.
Междуправителствена комисия работи по изготвянето на правно обвързващо споразумение с краен срок до 2024 г., което ще засегне пълния жизнен цикъл на пластмасата - от производството до изхвърлянето на продуктите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg