
Един въпрос измъчва всички пенсионери – каква част от спестяванията си могат да похарчат както в първата, така и в следващите години след пенсионирането.
Отговорът на този въпрос ни дава финансовия консултант Уилям Бенген през 1994 г. Материалът му е поместен в Journal of Financial Planning и посочва, че пенсионерите могат да похарчат 4% от своите спестявания в първата си година след пенсия.
В следващите години сумата, която може да се тегли, зависи от нивата на инфлацията, т.е. парите се коригират с поскъпването на живота през съответната година.
Използвайки своята формула, Бенген установява, че спестовното ни портфолио може да издържи поне 30 години. В известни периоди от време и дори 50 години.
Примерът
Правилото на 4% е много просто. В първата година на пенсионирането ни можем да изтеглим до 4% от стойността на портфолиото ни. При положение че имаме спестени 100 000 лева, това означава, че сумата, която можем да изтеглим, се равнява на 4 000 лева.

В началото на втората година следва да добавим към сумата и инфлацията за последните 12 месеца. При положение че тя е 10%, то тогава можем да изтеглим 4 400 лева. (4 000 x 1.1).
В случай че е налице дефлация, т.е. спад на цените, сумата, която можем да теглим, ще е по-малка. При 2% дефлация ще имаме на разположение 3 920 лева. (4 000 x 0.98).
Грешно разбиране на правилото
Често срещано мнение е, че всяка година можем да теглим по 4% от порфолиото ни. Но това правило важи само за първата година, докато през следващите от решаващо значение е нивото на инфлация в страната.
Проучването на Бенген
Финансовият консултант проучва доходността на пазарите от 1926 до 1992 г. В началото на 1993 г., според неговите изчисления, средната годишна доходност от инвестициите в акции е 10.3%, а в облигации – 5.3%.
Според Бенген, ако пенсионерите вложат 50% от спестяванията си в индекса S&P500, а останалите – в облигации, те ще имат средства в сметката си в следващите 30-50 години.
Ако теглим по-малко или повече?
При настоящите високи нива на инфлация част от финансовите експерти са на мнение, че по-добре ще е да се теглят 5% от сумата на портфолиото през първата година.
Това обаче означава, че или пазарите трябва да носят по-добра доходност, или ще имаме средства на разположение за доста по-малко от 30 години. Голяма е вероятността това да са между 20 и 25 години.
Как инфлацията и дефлацията влияят на парите ни?
В години като настоящата, в която имаме инфлация от 17.6% към октомври, това означава, че трябва да теглим повече средства от спестяванията ни, само за да поддържаме същия начин на живот.
И обратното, когато е налице дефлация, сумите са по-малки, тъй като цените на стоки и услуги падат.
А вие колко пари имате спестени и/или инвестирани за пенсия?
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg