
2023 г. е на път да се превърне в най-горещата година в историята, предупредиха днес учени, след изключително високите температури през септември и най-горещото лято в историята на човечеството.
От Службата за изменение на климата Коперник на Европейския съюз обявиха, че средните глобални температури за периода януари – септември са били с 1.4 градуса по Целзий по-високи, в сравнение с прединдустриалния период 1850 – 1900 г.
Това е с малко над 0.5 градуса по-висока температура от средната и с 0.05 по-висока от еквивалентния период през 2016 г., която засега е най-топлата в историята.
Учени от Коперник казват, че през септември са отчетени най-големите температурни аномалии от 1940 г. насам, а месецът, като цяло, е бил с цели 1.75 градуса по-топъл, в сравнение с прединдустриалния период.

Екстремните горещини се подхранват от климатичната криза, в чиято основа пък е горенето на изкопаеми горива.
“Безпрецедентните септемврийски температури за това време на годината, които бяха отчетени след рекордно горещо лято, счупиха рекордите с изключителна разлика,” се казва в изявление на Саманта Бърджис, заместник-директор на Коперник.
“Екстремните метеорологични условия през миналия месец тласнаха 2023 г. към нов рекорд, като тя е на път да стане най-горещата година с температури по-високи с около 1.4 градуса от тези от прединдустриалния период.”
Бърджис смята, че два месеца преди климатичната конференция на ООН за климата COP28 “чувството за предприемането на амбициозни и неотложни действия по отношение на климата никога не е било по-критично.”
Световните лидери ще се срещнат в Дубай от 30 ноември до 12 декември, където ще обсъждат задълбочаващата се климатична криза.
Както се и очакваше, важен доклад на ООН от миналия месец потвърди, че светът в момента не е на път да постигне дългосрочните си цели, зададени в Споразумението за климата от Париж през 2015 г.
Според него глобалното затопляне трябва да бъде ограничено до 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.
Светът вече се е затоплил с около 1.1 градуса, след като в продължение на повече от век изгаря изкопаеми горива, както и заради неравностойното и неустойчиво използване на енергията и земята.
Точно това увеличение на температурите е в основата на екстремните метеорологични събития по света.
Учените от Коперник казват, че тазгодишният септември е бил най-топлият, откакто се води подобна статистика, като температурите са били с 2.5 градуса по-високи, в сравнение със средните за периода 1991 - 2020 г., както и с 1.1 по-високи, в сравнение със септември 2020 г., който държи предишния рекорд.
От Коперник също така казват, че метеорологичното явление Ел Ниньо продължава да действа в екваториалната източна част на Тихия океан.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg