Експериментът на Венеция със системите за разплащане за туристи оказва малко въздействие върху намаляването на тълпите, според местен политик. А това означава, че стойността на таксата почти сигурно ще бъде повишена през следващата година.
Около 30 милиона туристи посещават Венеция в рамките на една типична година – около 7 от 10 (или 21 милиона) остават само за един ден. Точно преди пандемията от COVID-19 ЮНЕСКО предупреди, че „статутът на града като обект на световното наследство е застрашен“.
За първи път в света италианската дестинация въведе такса от 5 евро през април за туристи, пристигащи в особено натоварени дни, надявайки се, че тя ще намали тълпите.
Пилотната схема, която е следена отблизо и от други горещи европейски туристически точки, обхвана само 29 дни и ще приключи в неделя, отваряйки пътя за период на консултации, в рамките на които да се реши дали проектът ще продължи в бъдеще.
Градският съветник Симоне Вентурини, отговарящ за туризма и социалното сближаване, заяви, че първоначалната оценка е положителна и потвърди, че системата ще бъде подновена през 2025 г., но призна пред Ройтерс, че все още има големи тълпи.
„През някои уикенди имаше по-малко хора спрямо същото време на миналата година, но никой не очакваше, че всички пътуващи през деня ще изчезнат като по чудо“.
„Ще бъде по-ефективно през следващите години, когато увеличим броя на дните и вдигнем цената“, добави той, без да казва колко посетители ще трябва да плащат през 2025 г.
Градският съвет се стреми да обезсърчи дневните екскурзианти, особено през уикендите и празниците, когато посетителите могат да надхвърлят 100 000 - двойно повече от броя на местните жители. Хората с хотелски резервации не плащат такса.

Не всички във Венеция, която е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, смятат, че схемата трябва да бъде продължена.
„Беше пълен провал. Градът все още е пълен с туристи“, според опозиционния съветник Джовани Андреа Мартини, който добави, че броят на хората, които плащат таксата, е намалял, тъй като се е разпространила информация, че глобите не се събират.
Вентурини призна, че е имало „много малко или вероятно никакви глоби“, но каза, че това е било умишлено целен мек старт. „В тази експериментална фаза, вместо да глобяваме хората, ние се фокусирахме върху информирането им“, каза той.
Вместо това Мартини се застъпи за безплатна система за резервации на слотове за посетители. „Трябва да можем да предупредим хората, че ако дойдат в определени дни, няма да си прекарат добре“, каза той.
Според него, дългосрочната цел трябва да бъде привличането обратно на постоянно живеещи, които се изселват от града през последните години, тъй като краткосрочните наеми все повече доминират на жилищния пазар.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Резервациите на румънци в 4- и 5-звездни хотели в България растат с над 30%
- Ресторантьори: Сезонът по морето върви нормално, негативните внушения вредят
- Проверяват процедурата, с която „Ивкони Експрес“ спечели жп превозите
- Край на хартиените билети: Габрово въвежда електронно таксуване в градския транспорт
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg