
Турската лира пострада сериозно на валутните пазари през последните години и особено през последните дванадесет месеца. В началото на 2020 г. един щаски долар се търгуваше срещу 5.9716 лири.
Оттогава насам “зелените пари” поскъпнаха почти шесткратно спрямо валутата на южната ни съседка и в момента курсът ѝ се движи близо до историческото си дъно от 32.45 лири за долар.
Тенденцията на поевтиняване беше обща за всички валути на развиващите се държави, които пострадаха от “бягството” на инвеститорите към по-безопасни, деноминирани в долари активи, в резултат на пандемията от COVID-19 и избухването на войната в Украйна.
По-високите лихвени проценти в Съединените щати също насърчиха валутните търговци да прехвърлят по-големи части от експозициите си към долара, за да се възползват от предлаганите по-високи доходности.
Турската лира обаче се обезцени много по-силно от останалите валути основно заради нетрадиционната парична политика на президента Реджеп Таийп Ердоган. Той поддържаше тезата, че в отговор на по-високата инфлация лихвените проценти не трябва да се повишават, а дори напротив - да се намаляват, за да не пострадат кредитополучателите.
Тази линия обаче доведе до още по-драстично повишаване на цените, като инфлацията в Турция в момента възлиза на 68.6% годишно.

Лирата падна до рекордно ниски нива след преизбирането на Ердоган миналата година, отчасти защото търговците очакваха турският президент да остане ангажиран с тези парични политики.
След изборите обаче Ердоган се върна към по-ортодоксалната парична теория. Той назначи икономически експерти на ключови постове в централната банка и финансовото министерство и им позволи да повишат лихвените проценти в опит да укротят необузданата инфлация.
Кредитните агенции предполагат, че Турция може скоро да се възползва от повишаване на кредитния рейтинг в резултат на завръщането на Анкара към традиционната парична политика.
В резултат на това интересът на големите инвестиционни банки към турската лира започва да се възобновява и част от тях вече препоръчват на своите клиенти да увеличат експозицията си към валутата на южната ни съседка, пише Bloomberg.

Чужденците купуват лири или затварят “късите” си позиции (залозите срещу лирата в полза на други валути), което означава, че те очакват турската парична единица да поскъпне през следващите месеци.
Стратезите на Citibank коментират в един от последните си анализи, че в момента продават шестмесечни форуърдни контракти в щатски долари срещу турски лири, тъй като очакват, че лирата ще се представи силно в следващите няколко месеца.
JPMorgan също отбелязва, че очевидният ангажимент на Ердоган за по-високи лихвени проценти е променил перспективите пред турската лира. Структурното подобрение на текущата сметка на страната, заедно с предоставеното допълнително затягане на паричната политика и обещаното фискално затягане, позволяват перспективи за излишъци по текущата сметка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Конфликтът между Индия и Пакистан: Предисторията
преди 1 часПравилата на ЕС за устойчиви мебели влизат в сила през 2028 г.
преди 1 часЗащо не бива да кръстосвате краката си по време на полет?
преди 1 часGoogle изненадва с появата на новия Android: Предстои най-големият редизайн досега
преди 2 часа7 май 1895 г.: Денят, в който се ражда радиото
преди 2 часаГолямата тайна на Ватикана: Какво ядат бъдещите папи и защо дори равиолите са риск по време на конклав?
преди 2 часаПрочети още
Фон дер Лайен: Лошо споразумение за Украйна само ще амбицира Путин да се върне за още
darik.bgСлед драматично гласуване в Бундестага: Фридрих Мерц е новият канцлер на Германия
darik.bgИма ли аномалии в цената на агнешкото?
darik.bgВалери Божинов с апел към Бойко Борисов за реформите във футбола и спорта (ВИДЕО)
dsport.bgДепресия, алкохол, рак - нищо не го спря за реванш и може би последен шанс в Шампионска лига
dsport.bgТри бременности, три шоу спектакъла: Как Риана обявява, че ще става майка
9meseca.bg