
Дженифър Анистън я консумира гореща, а Жизел Бюндхен хладка. Наоми Кембъл я комбинира с пробиотици, а Джо Роган периодично я пие с хималайска сол и люта чушка кайен. Бионсе пък инвестира в нейно производство през 2022 г.
В продължение на години лимонената вода (вода с изстискан сок от лимон в нея) е задължителна част от утрините на знаменитостите и привлекателно достъпен символ на стремежа към здравословно благосъстояние.
Предполагаемите ползи от нея са много, според статии със съмнителни източници в интернет и разказани от AI видеа в TikTok. Тя действа детоксикиращо, подобрява кожата, балансира pH-то в организма и спомага за свалянето на килограми.
Рекламираните предимства на този прост еликсир са толкова много, че е трудно да си представим, че някой на Земята някога е изпитвал нещо по-малко от върхово физическо здраве, с изключение на онези, които имат алергии към цитруси.
Верни ли са тези неща обаче?
Какви наистина са ползите от лимонената вода?
“Лимонената вода няма да ви навреди,” казва пред The Guardian доктор Деби Фетър, асистент в катедрата по хранене на Калифорнийския университет в Дейвис. “Дали това е чудотворна напитка? Вероятно не.”
Фетър казва, че една от основни ползи за здравето от лимонената вода е че може да подобри хидратацията. Сутрин се събуждаме дехидратирани, обяснява тя, и е добра идея да се хидратираме възможно най-бързо.
Ако добавянето на лимонов сок към водата кара някого да прави точно това, тогава това е страхотно, казва Фетър, която отбелязва, че някой хора не обичат вкуса на обикновена вода. Това обаче не ви хидратира много повече, отколкото ако изпиете само чаша чиста вода.
Това дали я пиете гореща, студена или хладка няма значение, а нито лимонената вода, нито някаква друга храна може да промени pH-то във вашето тяло, казва тя.
Лимонената вода е идеален пример за това как уелнес тенденция може да взема малка частица хранителна информация и я разтегли значително повече от обикновеното.
Да, лимоните са богати на витамин C, който може да изпълнява ролята на антиоксидант и да поддържа клетките в нашето здрави. Количеството витамин C, което приемате с чаша лимонена вода обаче, не е достатъчно, за да трансформирате радикално кожата, тялото или цялостното си благосъстояние.
Препоръчителният дневен прием на витамин C, според Националния институт по здравето, е 90 мг за мъжете и 75 мг за жените, а в сока на един лимон се съдържат около 18.6 мг. витамин C, което не е достатъчно само по себе си, за да задоволи дневната ви нужда от него.

Въпреки това, Фетъл казва, че лимонената вода “може да допринесе за подобряването на цялостния ви прием на тези хранителни вещества и получаването на повече антиоксиданти”, което, от своя страна, може да подпомогне цялостното ви хранене.
Това е в случай, че се комбинира със “здравословен модел на хранене, насочен към плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, протеини, млечни продукти, ако консумирате такива и вода, като в същото време ограничавате консумацията на алкохол”.
С други думи, ако вече се храните балансирано, лимонената вода може да бъде като цитрусова черешка на тортата.
Ползите от лимонената вода обикновено се преувеличават, но няма причина тази практика да се отхвърля, казва хранителният експерт доктор Кира Ниемб-Диоп.
Има ли недостатъци на това човек да консумира много лимонена вода?
Заради киселинността на лимона, според Фетър, има вероятност хората с по-слаб зъбен емайл да получат известна ерозия с времето. Тя препоръчва да не се мият зъби след консумацията на лимонена вода, портокалов сок или други силно киселинни напитки.
Иначе основните недостатъци са малко абстрактни. Ниемб-Диоп посочва, че лимонената вода е пример на една подривна диетична култура, която демонизира определени храни и възвишава други.
“Едно от основните послания на диетичната култура е, че вашето тяло е проблем, който трябва да се разреши,” казва тя. “Когато става въпрос за лимонената вода, тук говорим за идеята, че тялото ви трябва да бъде детоксикирано и изчистено.”
Тя допълва, че детоксикиращите напитки не са необходими, тъй като органи, като бъбреците, вече филтрират токсините от кръвта ни.
И Фетър, и Ниемб-Диоп наблягат на факта, че консумацията на лимонена вода всяка сутрин няма да ви навреди и може да е приятен начин за хидратация, но също така е важно да се отнасяте скептично към всяка една храна или съставка, за която се твърди, че е ключът към благосъстоянието.
“Всички искаме онова магически хапче,” казва Фетър. “Имаме склонността да се фокусираме върху онова нещо, което ще промени живота ни и ще подобри здравето ни. За съжаление, няма едно единствено нещо, което да правим, за да сме здрави. Важен е начинът на живот и създаването на модел за самите нас".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg