Топлите води на Средиземно море се комбинираха с мощен горещ купол, легнал над Европа и каращ я да се задъхва под брутална гореща вълна в началото на лятото.

Това е модел, който се появява често, когато планетата се затопля: влиянието на средиземноморските горещи вълни е по-изразено през последните лета, като морската топлина играе роля в скоковете на температурите на сушата, допринасяйки за смъртоносни наводнения и опустошителни пожари.

Температурите на водата в Средиземно море са с до 9 градуса над средните за това време на годината - на фона на значителна морска гореща вълна. Най-интензивно затопляне е налице в Западното Средиземноморие, включително южно от Франция.

Това спомага за повишаване на високата влажност на север и за поддържане на високи температури през нощта в засегнатите от горещата вълна региони. Горещата вълна, включваща и преноса на горещ въздух на север от Африка, също така засилва морската топлина.

Над 46 градуса в Испания и Португалия

Температурите счупиха рекорди в Испания и Португалия, а части от Европа се готвят за още върхови стойности, тъй като горещата вълна се засилва.

Град Ел Гранадо в Испания отбеляза скок на температурите до 46 градуса по Целзий в неделя - нов национален рекорд за юни, според испанската национална метеорологична служба AEMET. Миналият месец пък беше най-горещият юни в историята на Испания, откакто се води статистика.

В Португалия температура от 46.6 градуса по Целзий беше регистрирана в град Мора, според националната метеорологична служба IPMA, което би бил нов национален рекорд за юни.

Айфеловата кула затвори във Франция

Пареща жега обхваща почти цяла Франция. Много градове и села издържаха температури над 37 градуса в понеделник, според предварителните записи на Météo France.

Във вторник беше в сила най-високото червено предупреждение за 16 френски департамента, включително Ил дьо Франс, където се намира Париж.

Върхът на Айфеловата кула беше затворен за туристи във вторник и сряда, като персоналът помоли потенциалните посетители да вземат предпазни мерки по време на парещата жега.

„Извиняваме се за причиненото неудобство“, написа персоналът на Айфеловата кула на уебсайта на забележителността. „През този период на високи температури, моля, не забравяйте да се предпазвате от слънцето и да се хидратирате редовно.“

Гореща вълна и във Великобритания

Обединеното кралство също в момента преживява втората си гореща вълна за лятото. Температурите надхвърлиха 32 градуса в понеделник, което създаде много неприятни условия за живот в страна, в която по-малко от 5% от домовете имат климатик.

„Настоящата гореща вълна от юни до юли излага милиони европейци на висок топлинен стрес“, каза Саманта Бърджис, стратегически ръководител по климата в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

„Наблюдаваните напоследък температури са по-типични за месеците юли и август и обикновено се случват само няколко пъти всяко лято.“

Горски пожари

Горски пожари обхванаха няколко страни, тъй като температурите се покачват рязко. Стихията избухна в неделя в Ауде, в югозападната част на Франция, изгаряйки близо 400 акра.

В Турция 50 000 души бяха евакуирани, докато пожарникарите се борят с огъня, предимно в западните провинции Измир и Маниса.

Във вторник и сряда в Германия също се очаква да са паднали температурни рекорди, тъй като топлинният купол се разширява на изток и преди серия от студени фронтове, осигуряващи облекчение, да започнат да се насочват към Северозападна Европа от запад.

Промените в климата, причинени от човека, водят до по-чести, интензивни и дълготрайни топлинни вълни. Европа е най-бързо затоплящият се континент и се затопля два пъти по-бързо от останалата част на света. Изменението на климата води и до по-чести и интензивни морски топлинни вълни.