
Октоподи, окачени на слънце, са обичайна гледка по всички гръцки острови през лятото.
Докато се разхождате по тясна, варосана уличка, оградена от традиционни таверни, няма как да не забележите интригуващата гледка на октоподи, сушащи се на слънце.
Техните издължени форми, на фона на яркото синьо небе, се полюшват леко на вятъра. Тази завладяваща сцена е едновременно автентична и очарователна, представяйки кулинарна традиция, устояла на времето векове наред.
Най-често срещаната рецепта за октопод в рибните таверни е на скара – пресният октопод се пече на въглени и се подправя с прясно изцеден лимон. Но самото печене не е достатъчно. Октоподът изисква специфична подготовка, за да стане крехък и подходящ за печене.

Подготовка
Рибарите започват с улавянето на октопода. След това октоподът се удря в скала, понякога до 100 пъти, за да се изкара водата от него.
Този процес е от съществено значение, за да стане месото крехко при печене. Ако октоподът се пече без предварително изкарване на водата, тя ще го „сготви на пара“ отвътре и месото ще стане гумено.
Обикновено рибарите окачват улова си рано сутрин и го свалят чак вечер. Това е част от традиционния начин за подготовка и консервиране на октопода.
Сушенето на слънце не само омекотява месото чрез разграждане на мускулните влакна, но и удължава срока му на съхранение. Преди появата на модерното хладилно съхранение, това е било жизненоважно за запазване на морската храна.
Интензивен вкус и културна стойност
Експертите по храна посочват, че процесът на сушене засилва вкуса на октопода. С намаляване на съдържанието на вода, естествените вкусове се концентрират, което води до по-богат вкус.
Тази традиционна практика е не само кулинарна техника, но и културен елемент, отразяващ дълбоката връзка между гърците и морето. Тя показва тяхната находчивост и способност да използват ресурсите на природата по устойчив начин.
От натуралистична гледна точка, сушенето на храна със слънчева енергия се счита за екологично и съвместимо с традиционните, неиндустриални методи на консервиране.
Макар да не отговаря на общоприетите разбирания за естетика, тази практика има своя уникална красота и разказва история за културна приемственост и практична изобретателност.

Морално ли е да се яде октопод?
Известният режисьор Александър Пейн предизвика бурни дебати в Гърция, след като наскоро нарече убиването и консумацията на октоподи неморално. Гръцко-американският режисьор заяви в интервю за вестник Kathimerini:
„Има нещо, което не разбирам у гърците. Как могат да ядат октоподи? Да, вкусни са, но са едни от най-харизматичните създания на природата – интелигентни и грациозни. Не ме интересува къде ходите да ядете, стига в менюто да няма октопод."
Много защитници на животните и общественици подкрепиха Пейн в социалните мрежи, подчертавайки факта, че октоподите имат синя кръв, три сърца и мозък с формата на поничка, както и изключителна интелигентност.

Гръцки рецепти с октопод
След като месото омекне достатъчно, октоподът може да се приготви по различни начини.
Най-често се печe на скара или се задушава. Пърженият октопод е изключителна рядкост – гърците предпочитат морските дарове да бъдат приготвени по начин, който подчертава естествения им вкус. Някои от популярните рецепти включват:
- Октопод с узо
- Октопод, задушен с вино
- Салата с октопод (Oktopodi salata)
- Октопод на скара
- Октопод с чеснов сос
Както се вижда, в гръцката кухня има множество начини за приготвяне на октопод.
Октоподът в древността
Октоподът е бил любима храна и на древните гърци. Оценяван е заради сладкия си вкус и дори е смятан за афродизиак.
Думата „октопод“ произлиза от гръцко-латинските думи ОКТО (осем) и ПУС (крака). За пръв път се споменава през Ренесанса от френския натуралист Гийом Роделе през 1554 г. като Polypus Octopus, а по-късно е формализирана от Карл Линей през 1735 г.
Още от времето на минойската култура (2700 – 1500 г. пр.н.е.) и микенския период (2000 – 1100 г. пр.н.е.) се срещат изображения на октоподи върху керамични съдове.
Някои учени смятат, че минойците са обожествявали морето и неговите създания. Други предполагат, че вдъхновението за минойския архитектурен лабиринт може да е дошло именно от пипалата на октопода.
Както посочва блогът ferrebeekeeper, точната символика или ритуална стойност на октопода в минойската култура вероятно ще остане загадка. Но едно е сигурно – вазите, каните и съдовете са изключително красиви.
Октоподът се утвърждава като декоративен мотив около 1500 г. пр.н.е., като в минойския период т.нар. "морски стил" на декорация става все по-разпространен – със съдове, покрити с риби, октоподи, делфини и раци. Има дори съд, покрит изцяло с морски охлюви мурекси.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 6 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 6 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 7 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 7 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 7 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 8 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgSesame Купа на България със специална изненада за финала
dsport.bgРеал Мадрид официално обяви ново попълнение
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg