
Цените на петрола и природния газ се движат като влакче в увеселителен парк, заради волатилността, причинена от "майката на всички шокове". Това коментира икономистът Кенет Рогоф, цитиран от Business Insider.
По думите му, дисбалансът между търсенето и предлагането, предизвикан от пандемията от COVID-19, все още вълнува енергийните пазари.
Професорът от Харвард и бивш главен икономист на Международния валутен фонд анализира необуздания ръст на цените на петрола и газа през последните няколко години, последван от резкия спад по време на пандемията и бързото поскъпване след началото на руската инвазия в Украйна.
Суровият петрол от сорта брент падна до 14 долара за барел през 2020 г., преди да скочи до 133 долара за барел през юни 2022 г. Подобни колебания бяха наблюдавани и при цените на газа в САЩ, които паднаха до минимум от 1.77 долара за галон през 2020 г., преди да достигнат връх около 5 долара за галон през 2022 г., според Администрацията за енергийна информация.
Цените на енергията се понижават през последните няколко месеца, като брентът се търгува за около 80 долара за барел, а природният газ на американския пазар падна до 3 долара за галон. Това до голяма степен се дължи на страховете от предстояща рецесия в САЩ и потенциалното ѝ въздействие върху търсенето.

Но в дългосрочен план цените на петрола и газа се очаква да се повишат, а цените ще продължат да бъдат нестабилни, тъй като безпрецедентният шок от пандемията продължава оказва влияние върху пазара, смята Рогоф.
"Когато има енергиен шок, може да е необходима огромна промяна на цената, за да се изчисти пазарът. А пандемията беше майката на всички шокове, предизвиквайки най-голямата устойчива промяна в търсенето след Втората световна война“, казва още икономистът.
Според Международната агенция по енергетика общото търсене на петрол в света се е увеличило с 2.3 милиона барела на ден миналата година. До 2050 г. търсенето може да скочи с до 42%, според оценките на агенцията.
Енергийните компании инвестират все повече, за да увеличат производството на суров петрол, а през 2023 г. в САЩ бяха извършени сливания и придобивания на петролни компании за над 100 милиарда долара. Може обаче да минат години, докато тези инвестиции успеят да решат хроничния проблем с недостига в индустрията, предупреждават експертите. А това означава, че цените вероятно ще продължат да се покачват, поне за известен период от време.
"В по-дългосрочен план цените на енергията изглежда ще се покачат, освен ако инвестициите не се увеличат рязко, което изглежда малко вероятно предвид настоящите политически насоки. Шоковете в търсенето и предлагането най-вероятно ще продължат да разтърсват енергийния пазар и световната икономика“, коментира Рогоф.
По-високото търсене на суров петрол беше благодат за производителите на петрол в САЩ, където добивите достигнаха рекордно високо ниво през 2023 г., а фирмите се надпреварваха да задоволят нарастващия апетит на света за суровината. Очаква се САЩ да произвеждат средно по 13.2 милиона барела на ден през 2024 г. и 13.4 милиона на ден през 2025 г., очаквайки нови рекорди за поне следващите две години, прогнозира Международната агенция по енергетика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg