
Когато Малайзия обявява, че на 18 март 2020 г. в страната ще влезе в сила локдаун заради COVID-19, блогърката Cheesie решава „спонтанно“ да се премести в Япония.
Тя купува билет за последния полет на 17 март и си казва, че ако ще трябва да живее в условията на локдаун, по-добре да е в Япония.
Любовта на 39-годшината блогърка към тази страна може да се види още преди да се премести да живее в Токио — малайзийката е пътувала най-малко 56 пъти до нея, посещавайки всичките й 47 префектури.
“Обичам Япония много силно. Преди пътувах до други страни, но всеки път, когато бях на друго място, се питах защо не съм в Япония?”, казва тя пред CNBC. “Стигнах до етап, в който спрях да пътувам по света. Колкото повече посещавах Япония, толкова повече бях обсебена от нея.”
Любовта на Cheesie към Япония се простира отвъд вкусната храна и по-осезаемите аспекти на богатата ѝ култура. Тя твърди, че различни практики и философии в страната са обогатили значително живота ѝ и споделя три от тях.

1. Благодарност
В Япония не е трудно да намерите нещо ново, за което да бъдете благодарни всеки ден, казва тя. Това е така, защото тази практика “се включва внимателно в ежедневието.”
Един от примерите е споменаването на фразата “итадакимас” преди хранене, което означава приемане на храната пред вас със смирение — начин да демонстрирате признателност към всички, които са участвали в приготвянето ѝ.

Фразата “оцукаресама дес” към колегите след дългия работен ден пък е начин да изразите признателност и да им благодарите за усърдната работа.
“Това са малките неща или жестове, които намирам за наистина завладяващи и това прави много по-лесно оценяването на нещата в живота,” казва Cheesie.
2. Безусловно приемане
Любовта на Cheesie към Япония е дълбоко вкоренена и в начина, по който страната я научава да приема себе си и обстоятелствата.
“Като цяло, хората са наистина вежливи и любезни в Япония. Естествено е, ако хората са вежливи с вас и вие да се държите с тях по същия начин,” казва тя. “Това стана моя природа тук – да давам и да получавам доброта.”
Това е огромна промяна спрямо това, което е представлявала преди - “много злобна самокритичка”, която винаги е смятала, че не е достатъчно добра.

“Превърнах се в човек, когото харесвам. Тази страна промени живота ми.”
Cheesie започва с четиридневно обучение в “Ямабуши” през миналата година в трите планински върха Дева Сандзан в префектура Ямагата, които са считани за свещени.
“В древни времена Ямабуши са практикували монаси, които живеели аскетичен живот в планините,” казва тя. “В днешно време тази практика е персонализирана за градски хора, които отиват в планината и се молят четири дни без да говорят.”
Единствената дума, която човек може да казва в този период, е “укетамо,” или “безусловно приемане” на вашето обкръжение. “Дори и ако започне да вали или нямате храна, трябва да го приемете. Единственото, което можете да кажете, е ‘укетамо,’” допълва Cheesie.
Това “трансформиращо преживяване” ѝ позволява да усвои изкуството да приемаш нещата от живота, независимо от възходите и паденията. “Tова е един от най-силните инструменти, с които се сдобих тук,” казва Cheesie.
3. Традиционният начин на живот
Cheesie, която преди това е живяла в Сингапур и Малайзия, казва, че в сравнение с Япония тези страни са станали “прекалено модернизирани.” В Япония все още човек може да изпита традиционния начин на живот сред природата, далече от шума и суетата на градове, като Токио и Осака.
Наскоро тя посещава Кудака - отдалечен остров край Окинава, където вижда островитяни да ловят с голи ръце отровни морски змии - без мрежи или други приспособления.
“Това беше отварящо очите преживяване, защото вече не е нещо обичайно.” “Причината е, че те не искат да прекаляват с улова. За мен това е върховното уважение към природата,” казва Cheesie.
Според нея възможността човек да изпита традиционния начин на живот обогатява живота в Япония. “Той е по-богат не само по отношение на познанията, но и на изживяванията. Научаваме се как трябва да живеем в хармония с този свят,” допълва тя.
“Така наистина можете да видите истинския устойчив начин на живот.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg