
Значителните разминавания в разполагаемия доход в страните от Европа очертават степента на неравенство на континента, като западните и скандинавските държави имат среден по-голям разполагаем доход, в сравнение с много от страните в Южна и Източна Европа.
Две трети от най-проспериращите страни в света са в Европа, според индекса Legatum Prosperity за 2023 г., но въпреки това неравенството по отношение на доходите преобладава на Стария континент.
Средният доход на домакинствата, заделян за разходи и спестявания, варира значително не само само между страните членки на ЕС, но и между други европейски държави.
Данните сочат ясно географско разделение – най-високите нива на среден разполагаем доход са отчетени в Западна Европа и в скандинавските държави, докато тези нива са по-ниски в повечето южни и източни държави.
Достъпът до стоки и услуги в дадена страна зависи до голяма степен от разпределението на доходите, което варира значително и води до неравенства.
Точното сравнение на разполагаемите доходи в отделните държави може да бъде трудно поради различните данъчни режими и нива на цените.
Един от начините за сравняване и отчитане на разликите обаче е като се разглежда средният еквивалентен разполагаем доход на глава от населението, изразен в стандарта на покупателната способност (PPS), което дава представа за стандарта на живот.
Разполагаемият доход на домакинствата са средствата, с които те разполагат за разходи и спестявания след данъци трансфери, според европейската статистическа служба Евростат.
Този доход се „еквивализира“ (коригира съобразно размера и състава на домакинствата), за да бъде сравним за всички домакинства.
В същото време, стандартът на покупателната способност (PPS) помага за сравняване на цените в отделните държави. Това е нещо като изкуствена валута, която премахва разликите в ценовите нива.
Кои са страните с най-висок и най-нисък разполагаем доход в Европа? И колко голямо е неравенството при доходите?
През 2022 г. осредненият разполагаем доход на глава от населението в ЕС е варирал от 9 671 PPS в България до 33 214 PPS в Люксембург. Средното ниво за ЕС пък е 18 706 PPS на глава от населението.
Ако бъдат включени Европейската зона за свободна търговия (EFTA) и страните кандидатки за членство в ЕС, Люксембург (33 214 PPS) e на първо място, следвана от Норвегия (27 090 PPS) и Швейцария (26 389 PPS).
Тази стойност също така е малко по-висока, в сравнение с 25 000 PPS в Нидерландия и Австрия.
Скандинавските държави са над средното ниво за ЕС, но не достигат до първото място. Средният разполагаем доход на глава от населението в петте скандинавски държави е над средното ниво за ЕС.
Норвегия се нарежда на второ място, но нито една от останалите държави не попада в челната петица. Финландия (20 941 PPS) се нарежда 10-а, а Швеция (20 573 PPS) заема 13-о място от 35-те държави в подреждането.
Исландия и Дания заемат седмо и осмо място, респективно.

Разделение в Голямата четворка
Ако бъдат разгледани най-многолюдните държави в ЕС, осредненият разполагаем доход е над средното ниво за ЕС в Германия (23 197 PPS) и Франция (20 575 PPS), докато в Италия (18 472 PPS) и Испания (17 254 PPS) той е по-нисък.
Хърватия, която е последната засега страна, присъединила се към ЕС, има по-висок осреднен разполагаем доход от шест държави в ЕС.
Западните и скандинавските държави могат да се похвалят с най-високи нива на среден разполагаем доход, докато те са по-ниски в повечето южни и източни държави.
Страните, кандидатстващи за присъединяване към ЕС, имат най-нисък осреднен разполагаем доход в класацията Албания е на последно място с 4 385 PPS, като пред нея са Северна Македония (5 988 PPS) и Турция (6 210 PPS).
Задълбочаване на неравенството при доходите
За разлика от PPS, когато се вземат предвид доходите в евро, нивата на неравенство по отношение на доходите в Европа се очертават особено ясно.
Средният разполагаем доход на глава от населението варира от 5 378 евро в България до 45 310 евро в Люксембург през 2022 г. Осредненият разполагаем доход за ЕС е 19 083 евро.
Освен в Люксембург, сумата е по-висока от 35 000 евро в още пет държави – Швейцария (44 753 евро), Исландия (39 918 евро), Норвегия (39 206 евро) и Великобритания (37 934 евро). Тя възлиза на 25 000 евро в Германия и на 23 053 евро във Франция.
Вероятно не е изненадващо, че осредненият разполагаем доход в евро е по-нисък в страните, кандидатстващи за влизане в ЕС – 3 000 евро в Албания, Турция и Северна Македония.
Как се променя разполагаемият доход в последните пет години?
Няколко държави са повишили значително средният разполагаем доход в евро на глава от населението в последните пет години в процентно изражение.
В периода между 2017 и 2022 г. той нараства с над 40% в девет страни от ЕС и в две страни, кандидатстващи за присъединяване към ЕС. Промяната за ЕС като цяло е 17% увеличение.

Румъния отчита най-голям ръст - 101%, следвана от Сърбия (68%) и Литва (66%).
Процентното изменение в страните, в които осредненият разполагаем доход е по-висок от средния за ЕС, отчитат много малки изменения, като 1% в Швейцария, 2% в Норвегия и по 5% във Франция и Швеция.
Осредненият разполагаем доход пада единствено в Турция за периода, като понижението е с 27% или 1 000 евро.
В номинално изражение Люксембург отчита най-голямо увеличение - 8 995 евро, следвана от Исландия (6 181 евро) и Нидерландия (5 976 евро).
Средното увеличение за ЕС е 2 802 евро, докато ръстът в Германия е 3 080 евро, а във Франция 1 093 евро. За България увеличението е от 1 788 евро.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg