
Производителят на луксозни автомобили Rolls-Royce ще разшири завода и глобалната си централа в Гудууд, за да отговори на нарастващото търсене на поръчкови модели.
Компанията ще инвестира над 300 млн. паунда (375 млн. долара), за да може да произвежда по-персонализирани версии на своите автомобили за супербогатите си клиенти.
Въпреки че продажбите на бензинови и дизелови автомобили във Великобритания трябва да бъдат преустановени до 2030 г., шефът на Rolls-Royce отказа да каже дали компанията ще спре да продава коли с двигатели с вътрешно горене на клиенти в чужбина.
Rolls-Royce е продала 5 712 автомобила през 2024 г., което представлява спад, в сравнение с отчетените рекордни продажби от 6 032 коли през 2023 г., но общата им стойност е била по-висока заради това, че компанията продава повече поръчкови автомобили.
Тези числа може да изглеждат малки, в сравнение с милионите автомобили, които най-големите автопроизводители доставят всяка година, но Rolls-Royce развива дейност на един по-рядък пазар.
От марката казват, че "не обявяват цените си", но се смята, че най-евтиният ѝ модел - Ghost, се продава на базова цена от 250 000 паунда (313 000 долара). Началните цени на SUV модела Cullinan и на електрическия модел Spectre се смята, че започват от около 340 000 паунда (425 000 долара).
Като производител на луксозни автомобили, фокусиран върху експортните пазари, Rolls-Royce е изолирана от много от предизвикателствата, пред които е изправена автомобилната индустрия в Европа, като цяло.
Компанията обаче беше засегната от спада на търсенето в Китай, която е един от най-важните ѝ пазари.
По-рано през годината главният изпълнителен директор Крис Браунридж заяви, че нарастващото търсене на персонализирани автомобили помага за компенсирането на този спад.
120-годишната британска марка попадна под контрола на BMW през 2003 г. и откри официално своя обект в Гудууд, Западен Съсекс, през същата година. От Rolls-Royce казват, че това разширяване ще подсигури бъдещето ѝ в Обединеното кралство.

Персонализация
За някои клиенти просто да притежават Rolls-Royce не е достатъчно ексклузивно. В последните години компанията се фокусира все повече върху изграждането на силно-персонализирани версии на своите автомобили, които след това могат да бъдат продавани на още по-високи цени. Нейните конкуренти правят същото.
Това включва коли с холографска боя, такива, в които има произведения на изкуството или пък сложни ръчни бродерии в салона. Един от моделите, проектиран в чест на филма за Джеймс Бонд "Голдфингър" от 1964 г., има елементи, изработени от солидно 18-каратово злато.
Това генерира "по-сложни комисиони" и "засилва необходимостта" от разширяване на Гудууд, за да имаме повече пространство, заяви Браунридж пред BBC.
Производството на персонализирани автомобили, докато в същото време се генерира печалба, е трудоемък процес, който изисква време и пространство.
В същото време, както много други автопроизводители, компанията се подготвя за бъдеще, в което продажбите на конвенционални коли ще бъдат спрени и те ще бъдат заменени от електромобили.
От Rolls-Royce казват, че разширяването на завода на компанията ще "създаде допълнително пространство" за производството на поръчкови автомобили.
Планът също така "ще подготви производственото съоръжение за преминаването на марката към бъдеще, в което се произвеждат изцяло електромобили".
Компанията вече е получила разрешително за разширението на завода в Гудууд, който беше построен през 2003 г. и първоначално имаше 300 работници. В момента на обекта работят над 2 500 души, а други 7 500 са част от веригата на доставки във Великобритания.
Браунридж заяви, че инвестицията в Гудууд потвърждава факта, че компанията "е много сигурен бизнес в дългосрочен план" и че тези работни места "са до голяма степен в безопасност".
В САЩ президентът Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност този месец, заплаши да наложи много по-високи мита върху вноса на автомобили.
Браунридж заяви, че САЩ " е много важен пазар", но клиентите на Rolls-Royce могат да си позволят по-голяма "ценова еластичност", в сравнение с тези на масовия пазар и че фирмата не разчита на САЩ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 5 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg