
Японец, осъден на смърт преди близо 50 години, а през миналата година оправдан, ще получи 217 млн. йени (1.45 млн. долара) - най-голямото обезщетение, присъждано в страната по наказателно дело, според адвокати.
89-годишният Иуао Хакамада е признат за виновен през 1968 г. за убийството неговия шеф, съпругата му и двете им деца, но беше оправдан през миналата година при повторен съдебен процес.
Адвокатите на Хамакада настояваха той да получи най-голямото възможно обезщетение с аргумента, че прекараните 47 години в затвора са се отразили на психическото му здраве. Хакамада беше затворникът, живял най-дълго с влязла в сила смъртна присъда в света.
Японското правителство ще изплати финансовото обезщетение на Хакамада. Неговото дело е една от най-продължителните и известни съдебни саги в страната.

Той получи рядък шанс за повторен процес и беше освободен от затвора през 2014 г. - на фона на подозрения за изфабрикувани доказателства, които са довели до осъдителната му присъда.
Хакамада обаче не присъства на оправдаването си и беше освободен от всички предходни заседания заради влошеното си психическо здраве.
От 2014 г., когато е освободен от затвора, за него се грижи 91-годишната му сестра Хидеки, коато се бори от десетилетия за изчистването на името на своя брат.
Хакамада, който е бивш професионален боксьор, работел във фабрика за производство на мисо през 1966 г., когато телата на неговия работодател, съругата му и двете им деца са открити при пожар в дома им в Шизуока. И четиримата били намушкани до смърт.
Властите обвинява Хакамада в това, че е убил семейството, запалил е дома им и е откраднал 200 000 йени в брой.
Първоначално Хакамада отрича да е обирал и убивал жертвите, но впоследствие прави самопризнание, което той твърди, че е изтръгнато с побои и разпити, които в някои случаи продължавали по 12 часа на ден.
През 1968 г. той е признат за виновен за убийство и палеж и получава смъртна присъда.
В продължение на години адвокатите на Хакамада твърдят, че взетите ДНК проба от откритите дрехи не съвпадат с неговата, което поражда вероятността те да са на някой друг. Адвокатите също така намекват, че полицията може да е изфрабрикувала доказателствата.
През 2014 г. Хакамада е освободен от затвора и получава правото на нов съдебен процес, който започва едва през миналия октомври.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg