Един от показателите, че автомобилната индустрия преживява сериозни катаклизми, е когато марка, известна с практични си и достъпни автомобили, печели много повече пари от такава, която продава едни от най-желаните и скъпи автомобили в света.

Такава е ситуацията във Volkswagen AG. Последният отчет за приходите на концерна от днес показа, че подразделението за масови автомобили Skoda продължава да постига отлични резултати, докато мажоритарно притежаваната и отделно листвана борсата марка за спортни автомобили Porsche AG едва реализира печалба.

Skoda реализира 739 млн. евро оперативна печалба за второто тримесечие, която е най-високата в историята на чешката компания и се равнява на колосалните 9.5% оперативна възвръщаемост на продажбите — нива, с които би се гордял и производител на автомобили от по-висок клас, пише Крис Брайънт в Bloomberg. За сравнение, автомобилният бизнес на Porsche реализира 154 млн. евро оперативна печалба. Трябва да се признае, че тази цифра включва еднократни обезценки, но тя се равнява на 1.9% марж и представлява огромно влошаване в на резултатите в сравнение с маржа от 17.8%, отчетен година по-рано. Porsche ще публикува по-подробни данни следващата седмица.

Обикновено автопроизводителите, които продават скъпи автомобили, имат много по-високи маржове на печалба (благодарение на своите ултрабогати и лоялни клиенти). Сега обаче сме в един обърнат автомобилен свят, където комбинация от американски мита и засилваща се китайска конкуренция смири световни гиганти като Porsche, докато марки с по-регионален фокус като Skoda са по-спокойни.

Porsche предупреди служителите си да се подготвят за по-нататъшни съкращения на разходите и призна, че бизнес моделът им „вече не работи в сегашния си вид“ на фона на спадащите продажби в Китай, недобре преценената стратегия за електрически превозни средства и нарастващите разходи за американските мита. Всички автомобили, които Porsche продава в САЩ, се изнасят от Европа и политическите усилия за намиране на приемлив търговски компромис досега се оказват безрезултатни. Ръководството на VW предупреди, че инвеститорите не трябва да приемат, че митата са просто временни.

Премиум марката Audi на VW е изправена пред подобни трудности и за да се справи с проблемите си в Китай, компанията дори прибегна до пускането на нова електрическа марка за китайския пазар, която не включва емблематичната ѝ емблема с четирите пръстена.

За разлика от нея, основните марки на VW за масовия пазар се представят изненадващо добре. Skoda продава скромно количество автомобили на други пазари, включително Индия и Китай, като по-голямата част от продажбите ѝ са в Европа. Отминаха дните, когато автомобилите Skoda изглеждаха евтини. Днес марката създава усещане за повече лукс, дизайнът е по-здрав и модерен, а гамата ѝ включва бързо продаващи се модели, задвижвани от батерии, като например SUV модела Enyaq. Skoda също така се възползва от конкурентни производствени разходи и споделяне на компоненти с по-голямата група VW.

Представянето на Skoda показва „какво може да се направи в тази среда с добра продуктова същност, съчетана с добра структура на разходите“, заяви главният финансов директор Арно Антлиц по време на разговор с анализатори. Всъщност други марки в групата на VW биха могли да се поучат от това, в това число и Porsche.

Една от силните страни на голямата империя на VW, предлагаща множество марки, е способността ѝ да компенсира трудностите в една част от бизнеса с по-висока печалба в друга. Като цяло, американските мита и китайската конкуренция, разбира се, са нетно отрицателни - печалбата на групата за първото полугодие спадна с една трета до 6.7 млрд. евро, а VW понижи прогнозата си за печалбата за цялата година, подчертавайки необходимостта от по-нататъшно съкращаване на разходите. Skoda обаче спасява VW от още по-катастрофален. Кой би си го помислил?