
Изминалата година беше отрезвяваща за инвеститорите, които вложиха средства в Tesla Inc и конкурентни стартъп компании за производство на електромобили, които се надаваха да повторят успехите на нейния главен изпълнителен директор Илон Мъск.
С повишаването на лихвените проценти и навлизането на пазарите в спирала, акциите на много стартъп компании за електромобили поевтиняха значително.
Rivian Automotive Inc, която имаше по-голяма пазарна стойност от Ford Motor Co, след като стана публична компания през 2021 г., изгуби над 70% от стойността си през последната година.
Годината беше още по-лоша за други стартъпи за електромобили. Производителят на електрически микробуси Arrival предупреди, че има пари за по-малко от година.
Lucid Group Inc, която е подкрепена от държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, изпитва затруднения с производството на своите луксозни електромобили. Акциите на китайския конкурент на Tesla Xpeng Inc поевтиняха с над 80% от стойността си.
Сега идва трудната част – да бъдат убедени повече потребителите да се включат
Автомобилната индустрия инвестира повече от 1 трлн. долара в революционното преминаване от двигатели с вътрешно горене към електромобили, насочвани от софтуер. От Детройт до Шанхай, автопроизводителите и правителствата приеха потенциала на електромобилите за осигуряване на по-чист и по-безопасен транспорт.
Някои европейски държави и американският щат Калифорния определиха 2035 г. като краен срок за слагането на край на продажбите на нови леки автомобили с двигатели с вътрешно горене.
Поскъпването на акциите на Tesla Inc, която я направи най-скъпия автопроизводител в света, достигайки пазарна капитализация от 1 трлн. долара през миналата година, смири утвърдени автопроизводители, като Toyota Motor Corp и Volkswagen AG, които преди време нямаха желание за преминаване към производството на електормобили.
Започвайки от следващата година, вълна от нови електромобили - от пикапи до SUV-та и седанови модели, ще излязат на пазарите по света.
Ръководители от индустрията и анализатори се разминават в очакванията си за това колко бързо електромобилите биха могли да превземат половината от глобалния пазар на електромобили, да не говорим за целия.
В Китай, където е най-големият пазар на автомобили, електромобилите имат около 21% пазарен дял. В Европа близо 12% от всички продажби на автомобили са на електромобили. В САЩ обаче електромобили съставляват едва 6% от пазара на автомобили.
Сред пречките за по-мащабно навлизане на електромобилите, ръководители от индустрията и анализатори посочват недостига на обществена инфраструктура за бързо зареждане и повишаващите се разходи за производство на батерии, предизвикани от недостига на ключови материали, както и несигурността около държавните субсидии, които подкрепяха продажбите на водещи пазари като САЩ, Китай и Европа.

До 2029 г. електромобилите биха могли да съставляват една трета от северноамериканския пазар и около 26% от глобалния, според консултантската компания AutoForecast Solutions.
Продажбите на електромобили вероятно няма да нарастват гладко и постоянно, според президента на AFS Джо Маккейб. Ако през следващата година има рецесия, както много икономисти прогнозират, това ще забави навлизането на електромобилите.
От Wards Intelligence прогнозират, че автомобилите с двигатели с вътрешно горене ще съставляват малко под 80% от продажбите в Северна Америка през 2027 г.
През 2022 г. утвърдени автопроизводители, като Mercedes, Ford и General Motors Co, представиха десетки нови електромобили, с които да конкурират Tesla и стартъп компаниите в сектора.
Масовото производството на повечето от тези автомобили започва през 2023 и 2024 г.
До 2025 г. може да има 74 различни модела електромобили, които се предлагат в Северна Америка, казва Маккейб. Той обаче прогнозира, че по-малко от 20% от тези модели може да се продава в по над 50 000 броя годишно.
Автопроизводителите може да се озоват с прекалено много нишови модели и прекалено голям производствен капацитет.
Забавящите се икономики заплашват цялостното търсене на електромобили в Европа и Китай
В първите години на 20-и век се появяват нови автомобилни компании, подкрепени от инвеститори, които се надяват да се възползват от вълната на масова мобилност, на която Хенри Форд и други пионери автомобилната индустрия поставят началото.
До 50-те години световната автомобилна индустрия консолидира и редица марки като Duesenberg изчезват.
Следващите няколко години ще определят дали марките електромобили от 21-ви век ще последват същия път.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg