Изоставена въглищна електроцентрала край Ню Йорк ще бъде превърната в многоетажна семейна атракция със стъклена фасада.
Тя ще включва басейни, водни пързалки, ресторанти и полузелен покрив, съобщава The Independent.
Електроцентралата, преобразена от световно известното архитектурно студио Bjarke Ingels Group - или BIG, ще бъде основен елемент на нов крайбрежен парк от 125 акра на остров Манреса в югоизточен Кънектикът, наречен Manresa Wilds, който ще бъде открит през 2030 г.
Този пейзаж, някога белязан от замърсяване и недостъпен за обществеността в продължение на 75 години, ще се превърне в „жизнерадостна, първа по рода си дестинация, където природата, историята и въображението се срещат“, според Manresa Island Corporation - организацията с нестопанска цел, ръководеща създаването на Manresa Wilds.
Сериозно замърсяване
В края на 19-ти и началото на 20-ти век бившият остров е свързан с континента с път. Електроцентралата е построена през 50-те години на миналия век.
Голям разлив на мазут сериозно замърсява района през 1969 г., а отравяне на водите през 70-те, 80-те и 90-те години води до протести от екологични групи.
По ирония на съдбата, ураганът Санди от 2012 г. води до подобряване на природната среда на обекта - защото причинените от него щети извеждат от експлоатация електроцентралата през 2013 г.

Новият проект
Новият парк е проектиран от ландшафтните архитекти Scape, които искат обществеността да се наслади на екологичното богатство на острова и множество нови характеристики.
Те ще включват крайбрежни пешеходни пътеки, възстановена влажна зона, корони на дървета за смекчаване на екстремните горещини и наводнения, „обширна“ зелена морава, обществен плаж с „разкошни гледки към Лонг Айлънд Саунд и Ню Йорк“ и пешеходни мостове, „които ще предоставят възможности за наблюдение на дивата природа“.
Твърди се, че Manresa Wilds ще доведе до „защита, разширяване и съживяване на влажните зони и солените блата“.
Осеметажната основна сграда ще разполага с „множество зони за плуване и заведения за хранене и напитки“, а турбинната зала на електроцентралата ще бъде превърната в многофункционално пространство за събития и бар.
Съседната офис сграда ще предостави възможности за морско и екологично обучение, като лаборатория с класни стаи и изследователски пространства. Междувременно, между сградите ще бъде създаден подземен воден канал.
Създателите на проекта посочват пред The Independent, че той ще бъде от огромна полза за местното население.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 3 минЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 16 минДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 31 минИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 49 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg