
Половината от затоплящите планетата въглеродни емисии идват от изкопаеми горива, произведени от едва 36 компании, сочи нов анализ.
Авторите на доклада твърдят, че данните от 2023 г. подсилват аргумента в полза на това, че компаниите за изкопаеми горива трябва да носят отговорност за своя принос за глобалното затопляне. Предишни версии на годишния доклад са били използвани в съдебни дела срещу компании и инвеститори.
В доклада е установено, че през 2023 г. 36 големи компании за изкопаеми горива, сред които Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil, Shell и редица китайски компании, са произвели въглища, петрол и природен газ, които са допринесли с над 20 млрд. тона емисии от въглероден диоксид през същата година.
Ако Saudi Aramco бе държава, тя щеше да е четвъртият най-голям замърсител в света след Китай, САЩ и Индия. В същото време ExxonMobil е отговорна за приблизително същото количество емисии колкото Германия, която е деветият най-голям замърсител в света.
Глобалните емисии трябва да паднат с 45% до 2030 г., ако светът иска да има добри шансове за ограничаване на увеличението на температурите до международно зададеното целево ниво от 1.5C. Въпреки това емисиите продължават да се увеличават, допринасяйки за екстремните метеорологични условия, които отнемат животи и поминък по цял свят.
По данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) новите проекти за изкопаеми горива, стартирали след 2021 г., са несъвместими с достигането на нетни нулеви емисии до 2050 г. Повечето от 169-те компании в базата данни Carbon Majors са увеличили емисиите си през 2023 г., която тогава бе отчетена като най-горещата в историята.
“Тези компании продължават да поддържат зависимостта на света от изкопаеми горива и нямат планове да забавят производството,” заяви Кристиана Фигуерес, изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени при изготвянето на Парижкото споразумение за климата през 2015 г. “Науката казва ясно: не можем да се връщаме назад към използването и добива на повече изкопаеми горива. Вместо това, трябва да вървим напред към много възможности на една декарбонизирана икономическа система, която работи за хората и за планетата.”
“Въпреки глобалните климатични ангажименти, малка група от най-големите производители на изкопаеми горива в света увеличават значително производството и емисиите. Проучването подчертава непропорционалното въздействие, което тези компании оказват върху климатичната криза и подкрепя усилията за налагане на корпоративна отговорност,” казва Емет Конеър от InfluenceMap, мозъчният тръст, които изготвя доклада Carbon Majors.

Данните от Carbon Majors са използвани като доказателство в подкрепа на приети законодателни промени в щатите Ню Йорк и Върмонт в САЩ, които търсят обезщетение от компаниите за изкопаеми горива за нанесени поражения на климата. Данните също са използвани от юридически групи в подкрепа за потенциални наказателни обвинения срещу ръководители на компании за изкопаеми горива и са използвани като препратка в регулаторни действия, като жалбата на ClientEarth срещу BlackRock за подвеждане на инвеститори.
В доклада Carbon Majors се изчисляват емисиите, отделяни при изгарянето на въглища, петрол и природен газ, произведени от 169 водещи компании през 2023 г. В базата данни са включени и емисиите от производство на цимент, които са се увеличили с 6.5% през 2023 г.
36-те компании, отговорни за половината от глобалните емисии през 2023 г. включват държавни компании като China Energy, National Iranian Oil Company, руската Газпром и Adnoc от Обединените арабски емирства. Притежаваните от акционери компании в тази група включват бразилската Petrobras и италианската Eni.
В 36-те компании преобладават държавните компании - 25. Десет от тях са в Китай, която е най-голямата страна замърсител в света. Въглищата са били източник на 41% от отчетените емисии през 2023 г., докато делът на петрола, природния газ и циментът е бил 32%, 23% и 4%, респективно.
В Carbon Majors са включени и исторически данни за емисиите от 1854 до 2023 г. Те показват, че две трети от въглеродните емисии от изкопаеми горива от Индустриалната революция идват от 180 компании, 11 от които вече не съществуват.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 1 часФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 2 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg