
В Китай има 780 000 милионери, докато в САЩ те са близо седем пъти повече.
Макар Китай и САЩ да са сравними по номинален БВП, в САЩ има много повече богати хора, отколкото в Китай.
Китай, която е с население от 1.4 млрд. долара, има 780 000 жители с активи за 1 млн. долара или повече, докато в САЩ, която е с население от 332 млн. долара, те са 5.27 милиона.
Данните са от проучване на консултантската компания Henley & Partners, публикувано през тази година.
В САЩ има 9 630 души с лично състояние, оценявано на над 100 млн. долара, както и 770 милиардери, според същото проучване.
Междувременно, хората със състояние от над 100 млн. долара в Китай са 2 250, а милиардерите са 285.
Най-малко 30% от китайските милионери са предприемачи, в сравнение с 15% в САЩ.
Основните индустрии в САЩ, които създават богати хора, са финансите, професионалните услуги и технологичната индустрия, според Henley & Partners.
Най-малко 28% от богаташите в САЩ са натрупалите парите си от банковата индустрия, хеджфондове и инвестиции, а други 14% са се замогнали от технологичнията индустрия. Медиите и недвижимите имоти са създали по 8% от богатите хора в САЩ.

Разделението по сектори за Китай е сходно с това в САЩ, с изключение на една основна разлика.
Общо 15% от милионерите в Китай са натрупали своето състояние от производството, казва пред Insider Андрю Амойлс от New World Wealth, която е помогнала за изготвянето на доклада на Henley & Partners report. В САЩ този дял е 4%, според Амойлс.
Производството е съставлявало близо една трета от БВП на САЩ в периода 2004 – 2021 г., според последните данни на Световната банка. Междувременно, то е допринесло с между 10.5% и 13% от БВП на страната в същия период.
Амойлс също така отбелязва, че около 30% от богатите хора в Китай са предприемачи, докато делът им в САЩ е едва 15%.
Много от богатите хора в Китай са забогатели наскоро — броят на заможните хора се е увеличил почти десеторно от 2000 г. През 2000 г. в Китай е имало едва 80 000 милионери, според Амойлс.
Техният брой обаче скача до 350 000 души през 2010 г. като ръстът им се ускорява значително в годините преди финансовата криза от 2008 г. През 2022 г. в Китай е имало 780 000 милионери - или близо 10 пъти повече, в сравнение с преди две десетилетия.
В САЩ броят на милионерите също се увеличава, но с по-бавни темпове – той се е утроил за същия период. В САЩ е имало 1.7 милиона милионери през 2000 г., като техният брой е нараснал до 3.2 млн. през 2010 г.
Американските богаташи обичат колекционерските автомобили и предмети на изкуството, докато китайските милионери имат по-различни интереси.
Един отличаващ се навик на китайските милионери е, че те не харчат толкова много пари за класически автомобили и предмети на изкуството, въпреки популярността им сред богатите американци, казва Амойлс.
Вместо това "луксозните марки часовници, като Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet и Breguet, са много популярни сред китайските богаташи," допълва той.
Китайският пазар на луксозни стоки отчита сериозен ръст в пет поредни години до 2022 г., когато се свива с 10% на фона на мерките на Пекин срещу COVID-19, сочат данни на Bain & Company.
Китайските потребители са похарчили над 60 млрд. долара за луксозни стоки през 2022 г., казва от Bain, въпреки че стойността на закупените часовници пада с 20-25% на годишна база.
Богатите хора в двете страни също така обичат да играят голф, докато колоезденето, което е често практикуван спорт от страна на заможните американци, не се радва на същата популярност в Китай, казва Амойлс.
Хиляди милионери напускат страната, докато САЩ отчита стряскаш спад в ръста на милионерите през 2022 г.
Много от американските милионери са започнали да напускат страната през последната година, търсейки "по-изгодни условия за инвестиции и бизнес растеж", според доклада на Henley & Partners.

Популацията на милионери в Китай също намалява през 2019 г., като нетният отлив възлиза на 16 000 души, или 2% от всички. Милионерите в страната намаляват и през 2022 г., като нетният отлив е в размер на 10 800 души.
Много от китайските милионери бягат от финансовите регулации и от агресивния натиск от страна на президента Си Дзинпин за това богатите да споделят своето богатство. Те се местят в Канада, Австралия, Сингапур, ЕС и САЩ, казва Амойлс.
Стотици заможни семейства са напуснали страната след 20-ия конгрес на комунистическата партия през октомври, когато Си Дзинпин укрепи властта си.
От Henley & Partners отчитат 500% ръст в броя на китайците, които търсят съвет относно преместването на богатството си в чужбина, казва представител на компанията пред Insider.
Милионери от САЩ и Китай обмислят включването си в програми за получаване на виза в Европа, както и в карибски държави, като Гренада и Сейнт Китс и Невис, се посочва в доклада на Henley & Partners.
И докато испанските и италианските визови програми набират популярност сред американците, богатите китайци се интересуват от получаването на сингапурско и португалско гражданство, според компанията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Албанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 9 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 27 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 41 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 56 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg