
Цените на петрола нарастват във втори пореден ден днес и са на път да запишат повишение в шеста поредна седмица, след като Саудитска Арабия и Русия, вторият и третият най-голям производител на суровината в света, обявиха че удължават ограниченията в производството и през следващия месец.
Фючърсите на брента поскъпват с 0.15% до 85.27 долара за барел, докато ръстът при тези на щатския лек суров петрол (WTI) е от 0.25% до 81.75 долара за барел.
И двата бенчмарка са на път да запишат ръст в цената в шеста поредна седмица, което би била най-дългата им положителна серия за годината. Брентът поскъпва с 15.4%, а WTI с 18.2% през последните шест седмици.
Саудитска Арабия удължи доброволното ограничение на добива на петрол в размер на 1 млн. барела на ден до края на септември. Русия също ще намали добива си с 300 000 барела на ден през септември, заяви вицепремиерът на страната Александър Новак.
Мониторинговата комисия на ОПЕК+ е малко вероятно днес да внесе промени в цялостното производство, според източници близки до организацията. Ограниченията от страна на Саудитска Арабия и коментарът от страна на Русия преди важната среща на ОПЕК+ обаче засилиха опасенията относно предлагането и подкрепиха цените на петрола.

Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби заяви, че САЩ ще продължи да си сътрудничи с производители и потребители, за да гарантира, че енергийният пазара ще способства за икономическия растеж. САЩ е най-големият производител и потребител на петрол в света.
Последните данни от САЩ обаче показват, че затегнатите пазари на труда и по-слабото представяне на сектора на услугите предизвикват известни опасения, че забавянето на икономиката ще ограничи търсенето на петрол и ще окаже натиск върху цените, въпреки ограниченията в добива.
"Скъпият долар оказа влияние върху цените на петрола и всички искат да знаят дали състоянието на пазара на труда ще принуди Федералния резерв да затегне паричната си политика още повече," казва пред Reuters Едуард Моя, анализатор в OANDA.
Освен това, спадът на бизнес активността в еврозоната се задълбочава повече от очакваното през юли, а вчера Централната банка на Англия вдигна лихвите до 15-годишен връх. По-скъпите кредити за компаниите и потребителите биха могли да забавят икономическия растеж и да намалят търсенето на петрол.
Въпреки това, подобрените очаквания относно търсенето и ограниченото предлагане биха могли да продължат да подкрепят петролните пазари, казва Тина Тенг, анализатор в CMC Мarkets.
"Очакваните данни за неселскостопанската заетост в САЩ ще бъдат на фокус и ще влияят на пазарните нагласи по-късно днес," допълва Тенг.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg