
В края на миналия месец Илон Мъск обяви, че Twitter сменя името си на X.
Това на практика бе второто ребрандиране в историята на компанията, тъй като първоначално тя се наричаше "twttr" и използваше зелено лого преди то да бъде сменено от емблематичната синя птица.
Ето пет други технологични компании, които смениха имената си - някои успешно, а други с противоречиви резултати.
От The Facebook на Facebook, а след това на Meta
Когато Марк Закърбърг основава своята социална мрежа в Харвардския университет през 2004 г., тя първоначално се е наричала "The Facebook."
Всеки, който е гледал филма "Социалната мрежа" за основаването на платформата, би си спомнил сцената, в която Шон Паркър, първият президент на компанията, изигран от Джъстин Тимбърлейк, съветва Закърбърг да премахне пълния член от името.
Макар това все още да е името на социалната медия, самата компания предприе противоречива промяна на името си през 2021 г.
Закърбърг обяви във Facebook, че компанията вече ще се казва Meta и ще залага сериозно на развитието на метавселената.
Facebook вече бе придобила производителя на комплекти за виртуална реалност Oculus срещу 2 млрд. долара през 2014 г., но със смяната на името въодушевлението на инвеститорите по отноишение на метавселаната нарасна.
Смяната на името дойде в период, в който Facebook бе в пиар криза във връзка вътрешни документи на компанията, които бяха направени публично състояние. Направено няколко седмици по-късно проучване устаови, че ребрандирането всъщност е намалило общественото доверие в компанията с 5%.
Анимационното естество на VR аватарите на Meta също не успя да убеди хората, че това е бъдещето.
Сега изкуственият интелект (AI) замени метавселената като следващото голямо нещо, а подразделението на Meta Reality Labs продължава да губи пари.

От Google на Alphabet
Google е друга компания, която премина през две смени на името. Тя стартира през 1996 г. като изследователски проект на студентите от Станфордския университет Лари Пейдж и Сергей Брин, който ѝ дават името "BackRub."
По-малко от година след това обаче тя е прекръстена на Google, на името на числото googol, което са равнява на 10100. Компанията запазва това име близо две десетилетия.
Онлайн търсачката все още е позната като Google, но през 2015 г. при корпоративно преструктуриране компания бе ребрандирана като Alphabet.
Технически погледнато нещата са малко по-сложни от обикновена смяна на името, защото промените превърнаха компанията в конгломерат.
Това позволи на компанията да разшири дейността си от основния бизнес, свързан с интернет търсенето и рекламата и да се фокусира и върху други дейности, като, автономните автомобили Waymo и доставките с дронове.
Пейдж и Брин също така успяха да запазят контрол върху компанията чрез акциите си с право на глас без да оглавяват толкова много нейни подразделения.
Имаше и слухове, че преструктурирането на Alphabet е изтеглено напред, защото Сундар Пичай, който оглавяваше подразделението за Chrome и Android, е получил предложения за поста главен изпълнителен директор в Twitter и Microsoft. Той стана главен изпълнителен директор на Google през 2015 г., а след това и главен изпълнителен директор на Alphabet четири години по-късно.
След ребрандирането новото име обаче не е толкова популярно и компанията често все още е наричана Google.

От Burbn на Instagram
Instagram стартира като приложение на име Burbn, което е основано от Кевин Систрьом и кръстено на уиски, с прoпуснати няколко съгласни букви. Тогава това бе популярен начин за кръщаване на стартъп компании.
Първоначално то е свързано с различни локации, като потребителите споделят снимки на различни ресторанти или барове, които са посетили.
В рамките на година приложението набира 500 000 долара от Baseline Ventures и Andreessen Horowitz. След това към проекта се присъединява Майк Кригер.
Малко след това Систрьом и Кригер решават да насочат фокуса на приложението към споделянето на снимки.
Систрьом създава филтър за снимки, а след това идва и името Instagram, което е комбинация от "instant" и "telegram."
Първоначално то е представено в App Store като продукт на Burbn Inc, информира Wired. Instagram има 25 000 изтегляния за първите 24 часа, което води до срив на сървърите на компанията, според Fortune.
Месец по-късно приложението вече има над 1 милион потребители, преди да бъде придобито от Facebook през 2012 г. за 1 млрд. долара.

От Cadabra на Amazon
Тази смяна на името не е толкова противоречива като някои други, защото Amazon все още не е била стартирала като компания.
Преди Джеф Безос да стане милиардер, той напуска работата си като вицепрезидент на хеджфонд, за да основе онлайн книжарница през 1994 г. на фона на ръста в употребата на интернет.
Бизнес планът обаче първоначално е написан за компания на име Cadabra, което идва от "Абракадабра."
Според адвоката на Безос името е прекалено неясно и звучи много близо до думата "cadaver." (бел. ред. труп)
Безос и тогавашната му съпруга Маккензи Скот започват да регистрират други домейни като Awake.com, Browse.com и Bookmall.com.
Нито един от тях обаче не им харесва. По онова време списъците с уебсайтове са по азбучен ред, така че той искал името на сайта за започва с "A".
Името на най-голямата река в света му се сторило идеално за улавянето на идеята за постоянно разрастващата се световна мрежа.
Преди Twitter да стане X, X.com стана PayPal
Илон Мъск е съосновател на компанията за онлайн разплащания X.com през 1999 г. преди тя да се слее с компанията на Питър Тийл Confinity година по-късно.
Отначало PayPal било името на продукт на Confinity, който използвал устройствата PalmPilot, за да трансферира пари чрез инфрачервени сензори. Това обаче впоследствие се превръща в основния бизнес на компанията.
Новата компания първоначално се казвала X.com, а Мъск става втория ѝ главен изпълнителен директор през май 2000 г.
PayPal имала 1.7 милиона акаунта в сравнение с 270 000 за X.com, но Мъск искал компанията да е известна като "X-PayPal," според книгата на Джими Сони “Основателите”.
Неговата настоятелност относно запазването на името X подразнила борда на директорите, който организирал преврат за назначаването на Тийл за главен изпълнителен директор, докато Мъск е на меден месец през септември 2000 г., според "Основателите."
На следващата година компанията официално е преименувана на PayPal.
PayPal е продадена на eBay за 1.5 млрд. долара през 2002 г., а Мъск купува отново домейна X.com през 2017 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg