
Учените дешифрират древен свитък - един от стотиците овъглени по време на изригването на вулкана Везувий през 79 г. сл. Хр.
Артефактът, който се съхранява в Оксфордския университет, е петият непокътнат от Херкуланските папируси, който ще бъде виртуално дешифриран в рамките на Vesuvius Challenge.
Това е състезание, предназначено да ускори дешифрирането на свитъците, които формират безпрецедентен поток от информация за древен Рим и Гърция.
Използвайки изкуствен интелект и други компютърно базирани техники за сглобяване на свитъка и открояване на мастилото, екипът на Vesuvius Challenge успешно генерира първите изображения на текст. Вече е стартирало и интерпретирането на колоните с текст.
Една от първите преведени думи е древногръцката διατροπή, означаваща „отвращение“, която се появява два пъти в рамките на няколко колони от текста.
„Това е невероятен момент в историята, тъй като учени от различни области си сътрудничат, за да видят невидимото“, казва директорът на университетските библиотеки в Оксфорд Ричард Овендън.
„Удивителните крачки, направени с изображенията и AI, ни позволяват да надникнем в свитъци, които не са четени от почти 2000 години.“

Дешифриране на древни свитъци с AI
Свитъците биха се разпаднали, ако изследовател се опита да ги развие на ръка, вероятно унищожавайки всяка следа от скрипт.
Брент Сийлс, професор по компютърни науки в Университета на Кентъки и съосновател на Vesuvius Challenge, казва, че свитъкът от Оксфорд съдържа най-възстановимия текст от всички Херкулански папируси, сканирани до момента, като химическият състав на мастилото се появява по-ясно при рентгеново сканиране.
Изследователите смятат, че мастилото може да съдържа по-плътна съставка, като например олово, но ще са необходими допълнителни тестове, за да се идентифицира точната рецепта, която го е направила много по-четливо от другите.
„Въпреки тези вълнуващи резултати, остава много работа за подобряване на нашите софтуерни методи, така че да можем да четем изцяло този и другите Херкулански папируси“, според Сийлс.
Миналата година той каза пред CNN, че основното предизвикателство е било да се изравнят документите и да се разграничи черното мастило от карбонизираните папируси, за да се направят гръцкият и латинският шрифт четими.
Техниките за машинно обучение не декодират текста, а усилват четливостта на мастилото, използвано за писане на скриптовете. Транскрипцията и преводът на текста ще бъдат извършени от учени, включително тези от Оксфордския университет.
Изследователите допълнително прецизират изображенията на свитъка с надеждата, че това ще подобри яснотата на видимите редове текст и ще достигне до най-вътрешната част на карбонизирания свитък, където може да се пази заглавието на произведението.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 5 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 7 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgРазбраха се! Реал Мадрид и Карло Анчелоти се разделят
dsport.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg