
Цените на петрола нарастват днес - на фона на затягащото се глобално предлагане, като ограниченият износ от страна на Саудитска Арабия и Русия надделя над продължаващите опасения относно търсенето в световен мащаб в условията на по-високи лихви.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.68%, до 85.38 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) бележат ръст от 0.81% до 81.91 долара за барел.
Септемврийските фючърси на WTI изтичат във вторник, а по-атрактивният октомврийски контракт поскъпва със 73%, до 81.39 долара за барел.
През миналата седмица и двата бенчмарка прекъснаха печелившата си серия от седем поредни седмични повишения, като поевтиняха с по около 2% за седмицата, след като доларът поскъпна на фона на вероятността лихвените проценти да останат по-високи за по-дълъг период от време и след като задълбочаващата се имотна криза в Китай засили опасенията относно слабия икономически растеж на страната и търсенето на петрол.
Предлагането обаче се затяга, като износът на ОПЕК+ се очаква да падне във втори пореден месец през август, казва пред Reuters Стефано Грасо, старши портфейлен мениджър в 8VantEdge в Сингапур, позовавайки се на предварителни данни на компанията за проследяване на корабния транспорт Kpler.
"Цялостното предлагане намалява, докато търсенето нараства," казва Грасо. " OПЕК+ контролира нещата, освен ако няма рецесия и търсенето не се забави или падне."

Водещият вносител на суров петрол в света използва рекордните си запаси, натрупани по-рано през годината, като китайските рафинерии ограничават покупките, след като ограниченията на производството от страна на ОПЕК+ повишиха цените на суровината до над 80 долара за барел.
През юли доставките на петрол от Саудитска Арабия за Китай падат с 31%, в сравнение с юни, а Русия със своя по-евтин петрол остава основният доставчик на азиатския гигант.
В същото време китайските рафинерии са засилили износа на рафинирани продукти през юли, привлечени от високите експортни маржове.
В САЩ броят на нефтените платформи, който е ранен индикатор за бъдещия добив, намалява с пет до 520 през миналата седмица, което е най-ниското ниво от март 2022 г., според доклад на Baker Hughes.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg