
Турция повиши основния си лихвен процент от 8.5% на 15%, отказвайки се от една от неортодоксалните икономически политики на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Повишението от 6.5 пункта беше много по-ниско от очакванията на икономистите, но все пак представлява голяма промяна в политиката на новия му икономически екип, който има за цел да се справи с необузданата инфлация в страната.
Турският държавен глава досега настояваше лихвените проценти да останат ниски.
Инфлацията е почти 40%, а разходите за живот нарастват драстично.
Ръководителят на централната банка на Турция, 44-годишната Хафизе Гайе Еркан, беше назначена този месец след преизбирането на Ердоган за президент. Нейното решение бележи първото покачване на лихвените проценти от декември 2020 г. насам след бурен период, в който трима гуверньори бяха уволнени за по-малко от две години, тъй като се стремяха да се придържат към ортодоксалната икономическа теория.
Въпреки че увеличението почти удвоява основния процент на Турция до 15%, то е далеч по-малко от прогнозите на много икономисти. Базираната в САЩ инвестиционна банка Morgan Stanley предположи, че лихвите в Турция ще достигнат до 20%, докато според Goldman Sachs нивото може да бъде повишено и до 40%, ако се наложи.
В изявлението си комитетът по паричната политика на банката даде да се разбере, че ходът от четвъртък е началото на постепенен процес, с цел инфлацията да се свали до 5%.
Централните банкери казаха, че са "решили да започнат процеса на затягане на паричната политика, за да установят курс на дезинфлация възможно най-скоро".
Проблемът на президента Ердоган е, че темпът на инфлация в Турция остава упорито висок, а валутните резерви на нейната централна банка са паднали до критично ниски нива, след като тя похарчи милиарди долари, опитвайки се да подкрепи лирата.

Лихвените проценти паднаха от 19% преди две години до 8.5% през последните месеци и промяната в посоката ще има тежки последици за страната, която вече е в икономическа криза.
Икономиката на Турция нарасна драстично в началото на управлението на президента Ердоган. Но през последните години той изостави традиционната икономическа мъдрост, като хвърли вината за инфлацията върху лихвите по заемите и се опита да стимулира икономическия растеж, отказвайки се от лихвените повишения.
През последните пет години турската валута загуби над 80% от стойността си, а чуждестранните инвестиции се сринаха. Сега турците се опитват да изнесат своите валутни спестявания от местните банки.
Новината за вдигането на лихвите не успя да подкрепи турската лира, която поевтиня с над 4% в часовете след решението на централната банка и достигна ново историческо дъно от 24.67 лири за долар.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg