
Два полета на къси разстояния из Европа са сред десетте най-турбулентни пътувания със самолет в света, показва статистиката. Едночасовите полети през Алпите между Милано-Женева и Милано-Цюрих са съответно на пето и десето място в класацията.
Пътуването от 1905 км между Сантяго в Чили и Санта Круз в Боливия я оглавява, съобщава The Daily Mail.
Ранглистата е съставена от Turbli - уебсайт за прогнозиране на турбуленция, който анализира повече от 150 000 записа на полети на дълги и къси разстояния от 2023 г. Той използва така наречените „скорости на разсейване на вихри“ (EDR), за да класира маршрутите.
EDR измерват интензитета на турбуленцията на дадено място - 0-20 е лека, 20-40 е умерена, 40-80 тежка и 80-100 е екстремна.
Маршрутът от 1905 км от Сантяго в Чили до международното летище Viru Viru в боливийския град Санта Круз е класиран като най-турбулентния в света със среден EDR от 17.5. Вторият най-нестабилен е полетът на къси разстояния от 340 км от Алмати в Казахстан до столицата Бишкек (EDR 17.4).
Шест от десетте най-турбулентни въздушни пътувания по света са маршрути в Япония и Китай. Turbli приписва това на високата активност на струйния поток в тези региони.
Най-тежката турбулентност в Европа може да бъде преживяна по траекторията на полета от 210 км от Милано до Женева (EDR 16.3), класирана като петата най-турбулентна траектория в света като цяло.
Пет от десетте най-бурни маршрута в Европа излитат или кацат в Цюрих, като въздушните вълни, идващи от швейцарските Алпи, вероятно са отговорни за това, според Turbli.
Маршрутите в САЩ са по-малко турбулентни от най-лошите европейски пътувания, като най-бурният американски полет е 710-километровото пътуване от Нешвил до Роли със среден EDR от 14.7.
Останалата част от класацията за Америка включва Шарлът - Питсбърг (втори); Денвър - Пуерто Валярта (трети); Ню Йорк - Роли/Дърам (четвърти); Уоруик - Сиракуза (пети); Атланта - Дълес (шести); Питсбърг - Роли/Дърам (седми); Ню Йорк - Портланд (осми); Бостън – Сиракуза (девети); и Бостън - Филаделфия (десети).

Летищата с най-нестабилна атмосфера
Turbli определя и най-бурните летища в света. Номер едно в световната класация е Сантяго Чили, където средният EDR е 17.1. Това се приписва на метеорологично явление от Анди.
Топ пет на класацията включва още Натори в Япония (второ); Уелингтън в Нова Зеландия (трети); Сапоро (четвърти) и Осака в Япония (пети).
В Европа летището във Виена оглавява класацията (EDR 14.8), следвано от Цюрих, Марсилия и Женева, докато в САЩ Портланд се оказва най-нестабилната писта за излитане (EDR 15.2), следвана от Денвър (втори); Лас Вегас (трети); Ванкувър (четвърти) и Солт Лейк Сити (пети).
В южното полукълбо новозеландското летище Уелингтън е най-бурното в регион Океания, отбелязвайки EDR от 16.3.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg