
Глобалният публичен и частен дълг отчита най-големия си спад от 70 години през 2021 г. - след като беше достигнал рекордни нива заради ефектите от COVID-19, но като цяло остава доста над нивата отпреди пандемията, обявиха от Международния валутен фонд.
По данни на финансовата институция общият публичен и частен дълг се е понижил с 10 процентни пункта, до 247% от глобалния БВП през 2021 г., след като достигна 257% от БВП през 2020 г. За сравнение, той е бил 195% от БВП през 2007 г., преди световната финансова криза.
В доларово изражение световният дълг е продължил да нараства, макар и с много по-бавни темпове, достигайки рекордните 235 трлн. долара през миналата година.

Дълговите съотношения се очаква да се понижат допълнително в повечето държави през 2022 г., предвид номиналния ръст на БВП, но през 2023 г. ситуацията ще е по-различна заради прогнозите за икономически спад в много страни и повишаващите се разходи за обслужването на дълга, заяви директорът по финансовите въпроси на МВФ Витор Гаспар.
От финансовата институция обявиха, че частният дълг, който включва нефинансови задължения на корпорации и домакинства, е в основата на цялостното понижение, понижавайки се с 6 процентни пункта - до 153% от БВП през 2021 г., като в тази статистика са включени данни от 190 държави.
Понижението с 4 процентни пункта на публичния дълг - до 96% от БВП, е най-големият подобен спад от десетилетия, казват от МВФ.
Необичайно големите изменения в дълговите съотношения са причинени от икономическото възстановяване след COVID-19 и бързото нарастване на инфлацията, според МВФ.
Дълговата динамика варира при различните групи държави. Развитите икономики отчитат най-голям спад на дълга, като публичният и частният дълг падат с 5% от БВП през миналата година. Подобни резултати се отчитат и на развиващите се пазари, с изключение на Китай.
При страните с ниски доходи обаче общите дългови съотношения продължават да нарастват през 2021 г., вследствие на по-големия частен дълг, като общият дълг достига 88% от БВП.
Дълговите нива на страните с ниски доходи в момента са най-високи от 90-те години на 20-ти и началото на новия век.
Има засилващи се опасения относно способността на страните с ниски и средни доходи да обслужват задълженията си, като около 25% от страните от развиващите се пазари и над 60% от страните с ниски доходи са близо до това или вече изпитват дългови заруднения.
От МВФ предупреждават, че ще бъде все по-трудно да се управляват високите нива на дълг, ако икономическите перспективи продължават да се влошават, а лихвите продължават да растат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg