
Когато ChatGPT излезе ударно на сцената през ноември 2022 г., неговите създатели от OpenAI бяха в центъра на глобалния корпоративен интерес.
Но, както обикновено, големите технологични компании успяха да "завземат" и този сегмент. Производителят на чипове Nvidia в момента се съревновава с Microsof за титлата "най-ценна компания в света".
Подобно на Microsoft, компанията инвестира в разнообразна екосистема от стартиращи фирми, чрез която се надява да укрепи лидерството си. Освен това, и двете са на първите места в списъка, който се наблюдава строго от антимонополните регулатори по света, пише The Economist.
През последните години регулаторите значително засилиха усилията си в опит да намалят влиянието на технологични гиганти. Но в същото време големите играчи от Силициевата долина продължават да налагат доминацията си в своите цифрови "кралства".

Защо регулаторите действат бързо по отношение на AI?
В исторически план антимонополните разследвания се превръщаха в истински юридически лабиринти. На Върховния съд в САЩ, например, бяха необходими 40 години, за да разпореди отделянето на химическата компания E.I. Du Pont de Nemours от General Motors.
Федералната търговска комисия все още е въвлечена в битка с Meta - социалния медиен гигант, който притежава Facebook, като поводът са придобиванията на Instagram и WhatsApp, извършени съответно преди 12 и 10 години.
Сега обаче, вместо да чакат, докато сделките се сключат, регулаторите искат да са по-пъргави. Основното им безпокойство е дали най-големите фирми в света се опитват да обвържат бизнеса със своите продукти по неконкурентни и нелоялни начини.
А второто е свързано с контрола - дали някои от най-големите инвестиции в генеративния изкуствен интелект са зле прикрити придобивания, предназначени да заобиколят антимонополните съображения.
Nvidia е под лупа на първо място. Наскоро тя попадна в полезрението на Министерството на правосъдието на САЩ, което разследва сигнали, че компанията, че "заключва" потребителите на нейните графични процесори в своя софтуер и че недостигът на процесори на пазара, всъщност, е резултат от антиконкурентно поведение.
Вниманието, насочено към Microsoft, също остава високо. Федералната търговска комисия в САЩ стартира пазарно проучване на инвестицията на доставчика на софтуер в размер на 13 милиарда долара в OpenAI, което му осигурява 49% дял от печалбата. Под наблюдение е и наемането от Microsoft през март тази година на по-голямата част от персонала на конкурентната на OpenAI компания Inflection.
В светлината на регулаторните "прожектори" напоследък са и други технологични сделки, като инвестициите на Alphabet и Amazon в Anthropic - друг производител на големи езикови модели (LLM - от англ. large language models).
До момента няма много публична информация относно тези антимонополни разследвания, но Британският орган за конкуренция и пазари, която също проучва двете сделки на Microsoft, наскоро публикува проучване на големите езикови модели, което илюстрира основните опасения на регулаторите.
Най-основното от тях е потенциалната роля на няколко технологични гиганта да оформят пазара по начин, който противоречи на конкуренцията.
В анализа се отбелязва, че Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft и Nvidia са създали повече от 90 партньорства с различни разработчици на LLM от 2019 г. насам, най-вече чрез придобиване на миноритарни дялове.
Британският регулатор изразява загриженост, че те могат да упражнят влияние върху създателите на тези модели чрез предоставяне на критични входни данни, както и да контролират достъпа до потребителите чрез техните платформи. Освен това някои от сделките може да са били структурирани, за да се избегне контрола върху сливанията.

Разследване от горе до долу
В САЩ правителството има подобни опасения, но антимонополните органи не следят само пазара на големи езикови модели. Те разследват цялата екосистема на изкуствения интелект – от процесорите и хардуера в нейната основа до потребителските AI приложения в горната ѝ част.
В случая със сделката с Inflection на Microsoft регулаторите проучват дали софтуерният гигант не е извършил прикрито придобиване с цел избягване на антитръстов преглед. За Microsoft това изобщо не представлява придобиване, защото това, което е останало от Inflection, продължава да функционира като независима компания, макар и без основните си служители.
Всичко това е труден терен от гледна точка на юридическа гледна точка. Изграждането на езикови модели е капиталоемко, по подобие на сондажите за нефт.
Изискванията за изчислителна мощност, обеми от информация и човешки опит са такива, че самите създатели на тези модели основателно се обръщат към технологичните гиганти за подкрепа. Те имат достатъчно финансов ресурс, бази данни и облачна инфраструктура, за да подмогнат развитието на тези проекти.
Нещо повече - трудно е да се твърди, че един технологичен гигант може да наложи пълната си власт над всеки AI стартъп. Изпълнителният директор на Microsoft Сатя Надела заяви по отношение на Openai, че фирмата му е "под тях, над тях и около тях“, а когато Openai наскоро обяви партньорство с Apple, която е конкурент на Microsoft, той не беше особено очарован.
Политическите аргументи за регулаторния натиск върху AI индустрията също са сложни. Ако намесата на властите е твърде жестока, критиците ще обвинят антимонополните органи, че задушават американските иновации в полза на техния стратегически съперник в лицето на Китай.
Но, въпреки всичко, вероятно има причини за по-внимателния поглед към индустрията, пише още The Economist. Генеративният изкуствен интелект може да предизвика големи технологични катаклизми, но все още не е ясно по какъв начин.
Ако технологичните гиганти бъдат оставени на произвола на съдбата, те със сигурност ще използват "имперската" си мощ, за да се опитат да обърнат нещата в своя полза. А регулаторите имат задължението да им попречат да нарушат принципите на свободната конкуренция.
Засега основното предизвикателство пред регулаторните институции е да намерят идеалния баланс, така че да действат достатъчно бързо, но без да предизвикат шокове за бизнеса.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg