Щатската инвестиционна банка Morgan Stanley е наложила финансови глоби на свои банкери, някои от които надхвърлят 1 млн. долара на служител.
Санкцията е за използване на WhatsApp и други чат приложения за служебни цели.
Глобите са наложени на фона на опитите на банката да накаже служители за скандал, който опетни репутацията й и доведе до плащането на 200 млн. долара регулаторни глоби през миналата година.
Вариращите от няколко хиляди долара до над 1 млн. долара на човек глоби са базирани на точкова система, която отчита фактори, като брой на изпратените съобщения, позицията на съответния банкер и дали той или тя има предишни предупреждения.
В зависимост от размера на глобата, средствата са отчислени от предишни бонуси или ще бъдат приспаднати от бъдещи заплати.
От Morgan Stanley са отказали коментар.
Глобите на служители са поредната последица от широкомащабните мерки срещу Уолстрийт от страна на американските регулатори заради използването на лични телефони и неоторизирани приложения.
Множеството разследвания доведоха до налагането на глоби за над 1 млрд. долара в цялата банкова индустрия.

Американските регулатори заявиха, че неспособността на банките да гарантират, че електронните комуникации на служителите се съхраняват правилно, са попречили на техните разследвания.
През 2020 г. най-малко двама високопоставени служители — Нанси Кинг и Джей Рубенщайн, са напуснали подразделението за търговия със суровини на Morgan Stanley заради това, че за използвали лични приложения за комуникация за служебни цели, информира FT.
Други трейдъри от подразделението за търговия със суровини на Morgan Stanley пък са получили предупреждения за употребата на чат приложения, според запознат източник. Други банки, като Credit Suisse и HSBC, също уволниха банкери, замесени в скандала.
Morgan Stanley беше сред банките, засегнати най-сериозно от разследването, като през миналата година компанията се съгласи да плати 200 млн. долара глоба на щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) и на Комисията по търговия със стокови фючърси.
От Morgan Stanley сега провеждат обучения на служителите, разяснявайки сценарии, при които те би трябвало да прехвърлят разговорите в личните си устройства към официални канали за комуникация, като служебната електронна поща.
Това може да включва на пръв поглед безобидни разговори, като размяна на съобщения за времето и мястото на среща.
От групата са предупредили служителите, че тези привидно тривиални съобщения често водят до по-съществени дискусии, казва човек, запознат с обучителните програми на банката.
Много банки вече изискват служителите да правят снимки на свързани с работата им съобщения на техните лични устройства и да ги изпращат към отделите, следящи за спазване на нормативната база, където да бъдат съхранявани.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- За какво харчат парите си българите: От Gen Z до Boomers
- Различни правила на плажовете в Сардиния могат да ви донесат глоби до 3 500 евро
- Парламентът реши: Забраняват необоснованото увеличение на цените с глоби до 100 000 евро
- Най-големите банки в света финансирали с 906 млрд. долара изкопаемите горива през 2025 г.
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 51 минЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 1 часДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 1 часИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 1 часRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg