
Mattel представи първата си версия на кукла Барби, представляваща човек със синдром на Даун.
Новата играчка е част от линията Mattel Barbie Fashionistas, която има за цел да предложи на децата по-разнообразни варианти на красотата и да се бори със стигмата около физическите увреждания.
Предишни версии на Barbie Fashionistas включваха кукла с протезен крак, със слухови апарати, в инвалидна количка и с кожното заболяване витилиго, което кара части от кожата да губят своя пигмент.
От Mattel посочват, че са работили по новата кукла в тясно сътрудничество с Националното общество за синдром на Даун в САЩ, за да са сигурни, че формата, характеристиките, облеклото, аксесоарите и опаковката точно представят човек със синдром на Даун.
Генетичното заболяване засяга когнитивните способности, причинявайки леки до тежки умствени увреждания и отличителни характеристики на лицето.
Mattel наскоро възприе по-всеобхватен подход към своята 64-годишна емблематична марка Barbie. Компанията отдавна е изправена пред критики, че дава на момичетата модел за подражание на женското тяло с нереалистични пропорции.
Десетилетия след дебюта си през 1959 г., куклите Барби продължават да бъдат със светла кожа, стройни, руси, с много тясна талия, широки гърди и винаги клатушкащи се на невероятно високи токчета.

След като през 2016 г. компанията се сблъска с намаляващи продажби, тя създаде Барби в по-реалистична форма и с разнообразен външен вид.
Куклата беше представена с четири типа тяло и седем тона на кожата, с 22 цвята на очите и 24 прически. Нейната еволюция продължи с Barbie Fashionistas, които се появиха три години по-късно.
Най-новата кукла Fashionista, за чието създаване Mattel казва, че е консултирано с медицински специалист, въвежда нова скулптура на лицето и тялото, илюстрираща жени със синдрома на Даун.
Лицето се характеризира с по-кръгла форма, по-малки уши, плосък носен мост, докато очите са леко наклонени във формата на бадем. Дланите й включват линия, характерна за хората със синдрома, посочват още от компанията, цитирани от CNN.
Новата Барби носи розови ортези за крака, които съответстват на роклята й, а маратонките й са с цип – използвани от ортопеди, за да поддържат глезените. Роклята й е на пеперуди и жълти и сини цветове - символи на осъзнаването и приемането на хората със синдром на Даун.
Колието на куклата е със символ, обединяващ общността със синдрома на Даун – така наречената тризомия 21, която го причинява.
„Нашата цел е да дадем възможност на всички деца да се разпознаят в Барби, като същевременно ги насърчаваме да играят с кукли, които не приличат на самите тях“, казва Лиза Макнайт, изпълнителен вицепрезидент на Mattel и глобален ръководител на звеното за кукли.
Тя допълна, че целта на компанията е „да противодейства на социалната стигма чрез игра“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 25 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg