
Европа може и да се справи добре със зависимостта си от руски петрол и природен газ и в смекчаването на енергийната криза, предизвикана от войната в Украйна, но “все още е в затруднено положение”, смята ръководителят на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
“Европа успя да трансформира енергийните си пазари, да намали дела си на руски газ до по-малко от 4%, а икономиката ѝ не навлезе в рецесия,” каза пред CNBC Фатих Бирол.
“Емисиите в Европа намаляха, а съхранението на природен газ е на много прилични нива,” заяви той по време на срещата на страните от Г-7 в Япония.
Русия традиционно играеше ключова роля в глобалния енергиен комплекс, но зависимостта на западните държави от нейните енергийни продукти беше сериозно ограничено, като се налагат нови санкции срещу страната заради продължаващата ѝ инвазия в Украйна.
“Страните от Европа свършиха добра работа през изминалата зима,” заяви шефът на МАЕ, подчертавайки, че регионът е успял да задържи светлините си включени и да отблъсне евентуална зимна криза, което отчасти се дължи на по-топлото от очакваното време.
Бирол обаче предупреди, че пред енергийния пазар в региона все още има три големи предизвикателства за преодоляване през тази година.
1. Нарастващото търсене от страна на Китай
Енергийното предлагане в световен мащаб беше в изобилие миналата годна, когато Китай все още беше в локдаун и купуваше по-малко петрол и газ заради забавянето на икономическата активност в страната.
Ситуацията обаче е различна сега и Европа може да се сблъска с по-трудна зима тази година.
Търсенето на втечнен природен газ от страна на Китай се очаква да се повиши през втората половина на годината, казва Бирол, допълвайки, че вносът на газ в страната е “ключов фактор” за търсенето на пазарите на суровината.
Бирол обаче смята, че има и поводи за оптимизъм, като цените може да са по-ниски от прогнозираните, а той не очаква “голям внос” от страна на Китай.
Въпреки това, наративът по отношение на петрола в страната е различен.
Отказът на Китай от политиката на нулев COVID през декември доведе до увеличение в търсенето на енергийни продукти, като от МАЕ прогнозират, че глобалното търсене на петрол ще нарасна с над 2 млн. барела на ден тази година.
Не е изненада, че Китай, която е вторият най-голям вносител на петрол в света след САЩ, ще допринесе с близо 60% към увеличението, отбелязва Бирол.
2. Фалит на САЩ
Участниците в глобалния енергиен пазар също така следят отблизо преговорите между Белия дом и републиканците относно тавана на дълга в САЩ. Без сделка страната би могла да изпадне в просрочие по задълженията си в началото на юни, въпреки че това се смята за малко вероятно.
Преговорите бяха временно преустановени, докато президентът Джо Байдън присъства на срещата на Г-7, но той трябваше да се завърне в САЩ вчера. Байдън заяви, че “въобще” не се притеснява за преговорите и че “ще можем да избегнем фалита и ще свършим нещо прилично.”
Бирол казва, че евентуален фалит на САЩ ще доведе до спад в цените на петрола, но също споделя мнението, че подобен сценарий е малко вероятен.
“Ще се въздържа от посочването на конкретна цифра, но можем да очакваме сериозен спад в цената на петрола, ако страната изпадне в просрочие по задълженията си.”

“В САЩ ще се справят с този въпрос и здравият разум ще надделее. Не виждам някакъв голям риск за глобалните петролни пазари. Разбира се, петролните пазари винаги са свързвани с рискове,” допълва той.
Цените на петрола тръгнаха нагоре в петък, след като се понижиха с по над 1% в предходния ден.
3. Страните продължават да разчитат на Русия
Друго ключово предизвикателство пред енергийните пазари на Европа е, че тяхната зависимост от руския газ все още не е напълно премахната, а перспективите относно предлагането са несигурни.
Много страни в региона изпаднаха в енергийна криза през миналата година, когато вносът на руски газ беше сериозно ограничен. Износът на газ от страна на руския държавен гигант Газпром за Швейцария и ЕС е паднал с 55% през 2022 г., обявиха от компанията през януари.
Бирол посочва, че ако има допълнителни ограничения на вноса на газ “по политически причини,” Европа би могла отново “да се сблъска с известни предизвикателства” през идната зима.
Бирол смята, че страните от Г-7 и европейските държави няма да се върнат към сключването на споразумения с Русия, допълвайки, че газовата история на страната “е приключила”.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg