
Консумацията на кафе в Китай расте бързо, което поражда ожесточена конкуренция между местни и чуждестранни вериги кафенета, отворили хиляди брандирани заведения в последните месеци, като броят им надхвърля този на кафенетата в САЩ.
Анализатори очакват засилващата се жажда за кафе в Китай да бъде основен двигател в търсенето на суровината - на фона на разширяването на веригите кафенета извън Пекин и Шанхай към десетки средни по размер градове, където младите работещи харесват все повече напитката.
Увеличаващото се търсене на кафе в Китай е възможност за международни вериги, като Starbucks и Tim Hortons, които инвестират сериозно в страната, въпреки че се сблъскват със сериозна конкуренция в лицето на бързо разрастващи се местни марки.
Данни от Международната организация за кафе показват, че консумацията на кофеиновата напитка в Китай нараства с 15% по време на високия сезон, приключил през септември.
"Китайските потребители възприемат все повече западния начин на живот, а кафето очевидно е една от напитките, които представляват това," казва Джейсън Ю, управляващ директор за Китай на компанията за пазарни проучвания Kantar Worldpanel.
Броят на брандираните кафенета в Китай е нараснал с цели 58% през последните 12 месеца до 49 691, според данни на Alegra Group.

Има жестока конкуренция между местните и международните вериги, казва пред Reuters Матю Бари, анализатор в Euromonitor. Всяка от тях се опитва да вземе колкото се може по-голям дял от разрастващия се пазар, допълва той.
От Alegra Group изчисляват, че китайската Luckin Coffee и отворила 5 059 заведения в последните 12 месеца, докато друга китайска верига - Cotti Coffee, се е сдобила с нови 6 004 заведения за същия период.
Щатската верига Starbucks е отворила 700 кафенета в Китай през последната година и е на път да отвори около 9 000 до 2025 г., докато канадската Tim Hortons планира да разполага с 3 000 заведения в страната в рамките на четири години.
Завземането на пазарен дял е една от основните цели на китайската верига Luckin. Отварянето на нови заведения вече е нещо обичайно и в по-малки китайски градове, населението на всеки от които възлиза на милиони.
Случващото се е добра новина за производителите на кафе, които вече се облагодетелстват от високите цени поради лошото време в някои региони, в които се отглеждат големи количества.
Фючърсите на кафето арабика се търгуват близо до най-високите си нива от осем месеца, а кафето робуста поскъпна да 15-годишен максимум през миналата седмица.
Китай внася кафе основно от Африка и Южна Америка. От организацията на бразилските износители на кафе Cecafe обявиха, че доставките за Китай ще нараснат близо три пъти през 2023 г., което ще направи страната осмия най-голям пазар в света.
Консумацията на кафе все още бледнее пред тази в САЩ и Бразилия. Нарастващото търсене обаче е сигнал, че в Китай тече културна промяна, сходна на тази в други азиатски държави, в които обичат чая, в това число Япония и Южна Корея.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg