
Кредитополучателите във Великобритания са изправени пред сериозни проблеми, които могат да се отразят негативно на икономиката, тъй като нарастващите разходи по ипотеките оказват влияние върху подновяването на кредитите, предупреждават експерти, цитирани от CNBC.
Данни от финансовата компания Moneyfacts показват, че двугодишните жилищни кредити са със среден фиксиран процент от 6.01%, което е най-високата им стойност от 1 декември миналата година.
Повишението на лихвите по ипотеките на Острова започна в края на 2022 г. По данни на Moneyfacts, предходния път, в който двугодишните жилищни заеми са били с лихва от над 6% е през ноември 2008 г.
Ръстът на лихвите се отразява и на намаленото предлагане на ипотечни продукти, които вече са 4 683 на брой, спрямо 5 264 за към 1 май.

Директорът на консултантската компания London Money Мартин Стюърт е на мнение, че последните девет месеца са били доста „сеизмични“ за кредитните продукти и пазара на имоти в страната, основно заради финансовата криза, както и поради други причини.
„Днес почти всички оферти започват с 5 и повече процента, спрямо 1% или дори по-ниски нива на лихвите преди 2 години“, казва той.
Данни на Moneyfacts сочат, че петгодишните ипотеки днес на Острова са със средна лихва от 5.67%.
Запитан за подкрепата, която правителството може да окаже на домакинствата в затруднение, премиерът Риши Сунак каза, че „основен приоритет е намаляването на инфлацията и че правителството се придържа стриктно към този план“.
Част от банките, включително HSBC и Santander изтеглиха част от кредитните си продукти в последните седмици, основно заради несигурността на имотния пазар.
Това се случва на фона на най-високите лихви по правителствените облигации за последните 15 години.
Пазарът е в очакване на решението на Централната банка на Англия в четвъртък, след като през май тя предприе 12-о поредно увеличение на лихвите.
Пазарът на труда продължава да се развива добре, което според анализаторите означава, че предстоят още повишения на основната лихва.
Инфлацията във Великобритания продължава да е сред най-високите за развитите икономики, като по последни данни възлиза на 8.7%.
„Мисля, че най-лошото на ипотечния пазар е пред нас“, казва Вирай Пател, главен стратег на Vanda Research.
Според него, над 50% от домакинствата трябва да рефинансират ипотеките си при настоящите по-високи лихви, което ще окаже допълнителен стрес на икономиката и цените на имотите.
Пател дори е на мнение, че очаква понижение на потреблението през втората половина на 2023 г., основно заради по-големите разходи на домакинствата по ипотечните им заеми.
В началото на годината от регулаторния орган на Острова FCA обявиха, че повече от 750 000 домакинства са в риск от изпадане в неплатежоспособност, на фона на повишаващите се лихви по кредитите.
Стюърт е на мнение, че решенията за личните финанси на британците ще окажат влияние и върху макроикономическата обстановка.
"Повечето кредитополучатели казват, че трябва да направят жертви от личен характер, за да могат да си позволят по-високите вноски по кредитите. За съжаление, точно така започват рецесиите", посочва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg