Летищата в Бургас и Варна са акумулирали общо над 110 млн. евро инвестиции до този момент, съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на изнесеното заседание на Комисията по туризъм към Народното събрание в Созопол.

Тази година още 12.5 млн. евро ще бъдат инвестирани в пистата на Летище Бургас, която е на предела на възможностите си, посочи още той, цитиран от БТА.

Караджов допълни, че това е последната възможна, в която пистата на бургаската аерогара може да оперира безопасно, поради което тя ще бъде затворена от ноември до април за ремонт.

"След това летището ще може да приема от най-малкия до най-големия самолет. Надяваме се това да доведе до посрещането на повече туристи  целогодишно", допълни Караджов и подчерта, че за разлика от варненското, бургаското летище през зимата почти не оперира.

Министърът коментира още, че без ефективен транспорт туризмът изобщо не може да съществува. Той добави, че туризмът е дейност, която изисква лесен, бърз и логистично подреден начин на транспортиране на хората до местата за почивка.

"Ние в министерството се стараем да откликнем по всякакви теми", отбеляза министърът и акцентира върху пускането на нови експресни влакове от София до Варна и Бургас това лято.

"Те пристигат по-бързо от автобусния транспорт – да, вярно, с минути по-бързо, но това е факт. До момента виждаме, че тези влакове са търсени. Остава да подобрим качеството на подвижния състав, който е под всякаква критика". 

Относно пристанище Бургас, министърът посочи, че част от корабните места ще бъдат преобразувани в обществена водна променада.

"Заради ниското газене и плитчината на част от зоната, смятаме да я превърнем в пространство за отдих, достъпно за гражданите и гостите на града. Вместо да инвестираме огромни средства в удълбочаване, ще постъпим както много други морски градове – ще превърнем старото пристанище в обществена територия".

По думите на Караджов вече е задействан такъв план съвместно с Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). "Строим и етажен паркинг, така че гостите да могат да паркират", допълни министърът.

Караджов обяви и план за облагородяване на бреговата ивица на остров Св. Кирик край Созопол.

"И там можем да развием нещо подобно с усилията и средствата на ДППИ. То е предприятие не само за пристанища, а изобщо за бреговата ивица и нейното облагородяване. Такива инвестиции не са по силите на конкретна община. Ако, например, (община) Созопол трябва да се справи сама финансово – това е невъзможно". 

В заключение той припомни, че се планира изграждането на железопътна връзка между Летище Бургас и областния център. Настоящата автобусна връзка в момента не е ефективна заради чести задръствания, обясни транспортният министър и добави:

"Планираме 14-километрова железница, която ще се ползва и от съседните общини. Тя е заложена в европейското ни финансиране. Смятам, че останалите черноморски общини ще имат голяма полза от този проект".