
Изминаха почти две години, откакто OpenAI пусна чатбота GPT-3.5 и предизвика фанфари в технологичната индустрия.
Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс сравнява появата на технологията с първия графичен потребителски интерфейс – пробив, който промени персоналните компютри през 80-те години на миналия век.
Много експерти прогнозираха, че генеративният изкуствен интелект бързо ще трансформира икономиките по света, оставяйки милиони хора без работа. И все пак, въпреки шума и притесненията, въздействието му досега е сравнително скромно.
Според Бюрото за преброяване на населението в САЩ, само 6% от фирмите използват AI за производство на стоки и услуги.
Междувременно, продукцията и ръстът на производителността на труда остават далеч под стремителните върхове на компютърната ера през 90-те години.

Защо AI досега не успява да покрие високите очаквания?
Поуките от компютърната ера могат да хвърлят светлина върху този въпрос, пише The Economist. Както при AI днес, ранните й години са белязани от прогнози за икономическа трансформация.
През 1965 г. компютърният учен Хърбърт Саймън заявява, че "машините ще бъдат способни в рамките на 20 години да вършат всяка работа, която човек може да върши." Две десетилетия след прогнозата на Саймън, обещаната революция в производителността остава мираж.
През 1987 г. нобеловият лаурет Робърт Солоу се шегува, че "можете да видите компютрната ера навсякъде, освен в статистиката за производителността."
Едва в края на 90-те години на миналия век икономическата трансформация най-накрая се материализира, карайки дори и Солоу да признае, три десетилетия след първоначалната еуфория, че компютрите са започнали да променят икономиката.
Три основни фактора допринасят за евентуалното настъпване на бума на производителността в компютърната ера - компаниите увеличават инвестициите в информационни технологии, цените на компютрите и софтуера падат бързо, а мениджърите намират нови начини да интегрират технологиите в своите операции.

Налични ли са тези условия днес?
Първият от тях са инвестициите. От 1995 г. фирмите увеличават разходите за компютърен хардуер, мрежова инфраструктура и софтуер. Между 1995 г. и 2000 г. техните инвестиции в оборудване за обработка на информация и софтуер нарастват средно с 20% годишно в реално изражение.
Изследване на Федералната резервна банка на Ню Йорк установява, че фирмите са инвестирали близо 400 милиарда долара в такива технологии до 1999 г., което представлява над 30% от всички нежилищни фиксирани инвестиции.
За сравнение, капиталовите разходи в днешно време не са толкова впечатляващи. През последните две години бизнес инвестициите в оборудване за обработка на информация и софтуер са нараснали с около 4% годишно.
Инвестициите в AI може да са по-фокусирани върху нематериални активи, като алгоритми и данни, които са по-трудни за измерване от физическия капитал. Плащанията към стартиращите фирми за персонализирани инструменти може да се отчитат като оперативни разходи в статистиката, например.
Въпреки това, в период на техонологичен възход би могло да се очаква поне увеличение на инвестициите в софтуер. Вместо това разходите - както за предварително пакетиран търговски софтуер, така и за персонализирани системи, включително AI инструменти, пригодени за конкретни работни процеси, са изненадващо ниски.
Ръстът на инвестициите в софтуер през изминалата година е около три пъти по-нисък от края на 90-те години в реално изражение и остава доста под дългосрочната си средна стойност.
През втората половина на 90-те години на миналия век се наблюдава драматичен спад в съобразената с качеството цена на компютърния хардуер и софтуер. От 1995 до 2000 г. цените на оборудването за обработка на информация и софтуера падат с една трета, произвеждайки по-евтини и по-добри компютри.
Ерата на AI все още не генерирала съответния спад в цените - през последните пет години тези за софтуера и оборудването за обработка на информация почти не са помръднали. Напротив, през последното тримесечие индексът на цените за тези стоки се повишава на годишна база с 4%.
Въпреки че основната технология става все по-евтина, посредниците, които "преопаковат" AI приложенията, все повече добавят към маржовете си на печалба и повишават цените.

Производителността - последната съставка в икономическата революция от 90-те
За да осигури една технология повишаване на производителността, компаниите трябва да преоборудват операциите и бизнес моделите си, за да я интегрират.
Типичен пример за това е Walmart. През 90-те години на миналия век американската търговска верига повишава производителността, като вгражда нова софтуерна система в своите операции, предоставяйки на доставчиците достъп в реално време до данните за продажбите и инвентара.
Възприемането на изкуствения интелект днес остава до голяма степен ограничено до тесни приложения в рамките на съществуващи операции, като например фирма за финансови услуги, използваща AI приложение за откриване на измами.
Повечето фирми не разполагат с инфраструктурата за данни, необходима за обучение на персонализирани модели, специфични за фирмата. За да се отключи пълният потенциал на AI, ще са необходими по-фундаментални промени.
Икономистът Руди Дорнбуш от Масачузетския технологичен институт казва, че в икономиката нещата се случват по-бавно, отколкото повечето хора си мислят, че ще станат, а след това - по-бързо, отколкото си мислят, че могат.
AI може, в крайна сметка, да доведе до изключителен растеж на производителността, но в момента изглежда, че е на известно разстояние от "излитането", преживяно през 90-те години.
Може би по-подходящото сравнение е със 70-те години - период, когато технологичните обещания се смесват с разочароващ ръст на производителността.
Чиповете за дигитална памет и силициевият микропроцесор, които захранват персоналния компютър, се появяват около 1970 г. И все пак 20 години по-късно по-малко от 10% от световните фирми използват компютри.
С навлизането на света в информационната епоха и с появата на електронната поща, мобилните телефони и интернет, растежът на производителността остава упорито нисък.
От 1975 до 1994 г. производителността на труда в Америка е била средно около 1.7%. Веднага след това нещата най-накрая потръгват. Възможно е AI революцията да следва подобен път.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg