
Почти половината от директорите по сигурността на най-големите компании в света очакват да увеличат значително бюджетите си през следващата година.
Те прогнозират, че икономическите и социални вълнения водят до повече случаи на кражби, измами и изтичане на чувствителна информация, съобщава Ройтерс.
Проучване сред 1775 мениджъри по сигурността в 30 държави установява, че техните компании са загубили над 1 трилион долара през 2022 г. в резултат на инциденти, които не са свързани с кибератаки. Сумата е идентична с тази на финансовото въздействие на киберпрестъпленията.
Проучването, направено от американската компания за сигурност и персонал Allied Universal, показва, че компаниите губят пари, стоки и интелектуална собственост както заради вътрешни грешки и злоупотреби на собствения им персонал, така и на външни атаки.
В изследването участват ръководители, контролиращи общо 660 милиарда долара бюджети за сигурност през 2022 г., или 3.3% от глобалните приходи на техните компании.
На въпрос какво ще се случи с тези бюджети през следващата година, 46% отговарят, че очакват да се увеличат значително. Това би добавило към нарастващите разходи, с които компаниите по света се борят - от заплати до енергия.
Главният изпълнителен директор на Allied Стив Джоунс коментира пред Ройтерс, че докато голяма част от измамите, фалшифицирането и загубата на интелектуална собственост се извършват по финансови причини, някои вътрешни изтичания на чувствителна информация са мотивирани от социални фактори.

„Наблюдава се социална или политическа мотивация, при която злонамерените лица имат желание да навредят на дадена компания или да ѝ въздействат социално и политически“, казва още Джоунс.
Икономическите вълнения, произтичащи от високата инфлация и влошаващия се стандарт на живот, заедно с изменението на климата и социалните турбуленции, са изброени като проблеми, които могат да доведат до пробиви в сигурността.
В Северна Америка 41% от респондентите казват, че са преживели нарушение на авторски права от персонал или подизпълнители, докато 32% са загубили физическа собственост в резултат на действия на външни участници.
Примерите за загуби включват кражба на стоки от висок клас в сектора на технологиите и търговията на дребно, докато фармацевтичният сектор се бори с фалшифицирането на продукти.
Центровете за данни също се разглеждат като изложени на риск поради прекъсване на енергетийното захраване или ако потенциален пробив в сигурността е свързан с кибератака.
Запитани за бъдещите си разходи, 42% от респондентите твърдят, че възнамеряват да инвестират в изкуствен интелект и задвижвано от AI наблюдение, за да откриват заплахите по-бързо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg