
Компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway е намалила дела си в Bank of America до под 10%, след като започна да продава акции на банката през юли.
В уведомление до щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC) инвестиционният гигант разкрива продажбата на над 9.5 млн. акции в три отделни сделки през тази седмица. Така делът на Berkshire в Bank of America вече възлиза на 775 млн. акции, или 9.987%.
Тъй като той вече е под ключовия праг от 10%, Berkshire не е задължена да съобщава своевременно за свързаните с него свои сделки. SEC изисква акционерите, които притежават по над 10% от дадена компания, да информират за сключените сделки с акциите на тази компания в рамките на два дни.
Тези, които следят Бъфет, няма да могат да разберат за известно време следващите ходове на Оракула от Омаха. Следващото уведомление до регулаторните органи в средата на ноември ще разкрие единствено дяловете на Berkshire към края на септември.
Въпреки продажбите, Berkshire остава най-големия институционален инвеститор в BofA. Акциите на банката поскъпват с около 1% в последния месец, въпреки продажбите на книжа от страна на Berkshire.
Главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан е казвал преди, че пазарът поема акциите, подпомогнат и от обратното изкупуване на самата банка.
Бъфет купи преференциални акции и варанти на Bank of America за 5 млрд. долара през 2011 г., за да подсили доверието към изпитващата затруднения банка след кризата с високорисковите ипотечни кредити.
Той конвертира варантите в обикновени акции през 2017 г., което превърна Berkshire в най-големия акционер в банката. След това Бъфет добави още 300 млн. акции към своя залог през 2018 и 2019 г.

Много предпазлив
В продължение на няколко години Бъфет разпродаваше отдавнашни свои дялове в банковата индустрия, в това число в JPMorgan, Goldman Sachs, Wells Fargo и U.S. Bancorp.
Главният изпълнителен директор на Berkshire се изказа песимистично през миналата година по отношение на банковата криза от 2023 г.
“Не знаете въобще какво се случва с депозитите. Нещата се промениха през 2008 г. Сега се променят и заради това. А това променя всичко. В такава ситуация действаме много предпазливо по отношение на собствеността на банки.”
Бъфет смята, че фалитите на банки по време световната финансова криза през 2008 г. и отново през 2023 г. са намалили доверието в системата, като положението е било влошено допълнително от слабата комуникация от страна на регулаторни органи и политици.
Междувременно, дигитализацията и финтех компаниите улесниха масовото теглене на депозити от банките във времена на криза.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg