
Петимата най-богати хора в света са станали много по-богати в последните години.
От 2020 г. насам личното състояние на тези милиардери е скочило със 114% - до общо 869 млрд. долара, след отчитане на инфлацията, според годишния доклад за неравенството на Oxfam.
Ако настоящата тенденция продължи, светът може да се сдобие с първия си трилионер в рамките на десетилетие.
В същото време, близо 5 млрд. души по света са обеднели, тъй като им се налага да се справят с инфлация, войни и климатична криза. По начина, по който се случват нещата в момента, ще са необходими близо 230 години, за да се елиминира бедността.
Докладът, в който са използвани данни от Forbes, съвпада с началото на годишния Световен икономически форум в Давос, Швейцария, на който се събират световни лидери и някои от най-богатите хора в света.
Въпреки че неравенството се засилва, има и някои обнадеждаващи неща, смята Набил Ахмед, директор Икономическа и социална справедливост в Oxfam America.
Служителите „показват мускули“ чрез стачки и договори, които подобряват заплащането и условията им на труд. Някои от правителствата също са на тяхна страна, прокарвайки политики, насочени към засилването на правата на работниците.
“Намираме се в нова Позлатена епоха, но служителите, регулаторите и трудовите синдикати започват да отварят пукнатини в нея,” казва Ахмед.

Нарастващо богатство
Илон Мъск, който ръководи няколко компании, сред които Tesla и SpaceX, е големият победител в последните години. Неговото богатство скочи до 245.5 млрд. долара в края на ноември, което представлява увеличение от 737%, в сравнение с март 2020 г., след отчитане на инфлацията.
Състоянието на Бернар Арно - председател на френския гигант в сферата на луксозните стоки LVMH, и неговото семейство възлиза на 191.3 млрд. долара, нараствайки със 111%.
Богатството на основателя на Amazon Джеф Безос достига 167.4 млрд. долара, увеличавайки се с 24%, докато това на основателя на Oracle Лари Елисън нараства със 107%, до 145.5 млрд. долара.
Челната петица на най-богатите хора се оформя от главния изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет, чието лично състояние бележи повишение от 48% до 119.2 млрд. долара.
Общо, богатството на милиардерите е нараснало с 3.3 трлн. долара, или 34% от 2020 г., като се е увеличавало три пъти по-бързо от темпа на инфлацията, според Oxfam.
Щатските милиардери, състоянието на много от които идва от дяловете им в компаниите, които ръководят, са с 1.6 трлн. долара по-богати.

Корпоративна мощ
В тазгодишния си доклад от Oxfam казват, че бизнесът генерира големи печалби, което спомага за увеличението на личното състояние на богатите. Седем от 10-те най-големи публични компании имат или милиардер за главен изпълнителен директор, или милиардер като мажоритарен акционер.
Нещо повече, най-богатият 1% притежава 43% от финансовите активи в света, посочват от Oxfam, позовавайки се на данни на Wealth X. В САЩ тази група от хора притежава 32% от финансовите активи, а в Азия - 50%.
В Близкия изток най-богатият 1% контролира 48% от финансовото богатство, а в Европа - 47%.
148 от най-големите корпорации в света са генерирали близо 1.8 трлн. долара печалба за 12-темесеца до юни 2023 г., казват от Oxfam. Това е с 52.5% повече от средната им печалба за периода 2018 – 2021 г.
От Oxfam критикуват петролната и газовата индустрия, фармацевтичните компании и финансовата индустрия за това, че генерират по-високи печалби през последната година или две, в сравнение със средните им печалби в предишни години.
“Ние пренебрегваме на свой риск ролята монополите в преразпределението на богатството на върха,” казва Ахмед.
От Oxfam призовават правителствата да се намесят. “Обществената власт може да овладее корпоративната власт и неравенството — оформяйки пазарите, така че да са по-справедливи и свободни от контрола на милиардерите,” казва в свое изявление Амитаб Бехар, временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Oxfam International.
“Правителствата трябва да се намесят, за да разбият монополите, да дадат повече власт на служителите, да облагат с данъци тези огромни корпоративни печалби и нещо, което е изключително важно, да инвестират в нова епоха на обществените стоки и услуги.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg